Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Да напуснеш с гръм и трясък!
Без значение колко зле е икономиката и колко голяма е несигурността за бъдещето в личен и професионален план, някои не се страхуват да напуснат своята работа, констатират от „Бизнес Инсайдър”.
2012 г. например ще се запомни с вълна от шумно обнародвани оставки, подадени по етични причини. Авторите на част от тях бяха обявени за егоисти, но други пък бяха възнаградени с похвала, интернет слава и може би дори сделка за книга. Да си припомним накратко най-скандалните от тях.
1. Публично напускане чрез “New York Times”.
Помните ли колко шум се вдигна около оставката на инвестиционния банкер и банков вицепрезидент Грег Смит, който написа опустошителната статия в „New York Times”, озаглавена „Защо напускам Goldman Sachs?”.
Смит използва публикацията през март, за да опише своето отвращение от корпоративната култура в Goldman Sachs, където той работи в продължение на десет години, включително в разгара на икономическата криза. След разгромяващия му коментар цената на акциите на компанията спадна и мнозина реагираха на постъпката Смит като я нарекоха „опортюнистична” и обявиха, че кариерата му е достигнала до задънена улица. Макар и вицепрезидент, Смит не е бил поканен да стане партньор. Последвалата книга на Грег Смит, за която той получи хонорар от 1,5 млн. долара, е изключително остра. А хонорарът със сигурност не го кара да се чувства в задънена улица.
2. Напускане на живо по телевизията.
Телевизионен екип в Бангор, щата Мейн, напусна на живо по телевизията през ноември. Без да отправят предупреждение към шефовете си, Синди Майкълс и Тони Консилио обявиха в ефир, че подават оставка заради натиск върху свободата на словото.
Вицепрезидентът и генерален мениджър на тв канала Майк Палмър отрече намеса в редакционната политика, но още през 2006 г. той предупредил персонала си да подминава новините за глобалното затопляне. Неговото обяснение за това е „много истерия за нищо”.
3. Съобщение за напускане върху ценови етикет.
Служител на голям супермаркет решава, че повече не може да работи за своя шеф и съвсем не крие своята неприязън към него. За да съобщи по-спокойно новината, решава да напише молбата си за напускане върху етикет и да го постави като цена върху една от продаваните в магазина печки.
Думите му са категорични, точни и ясни: „ Напускам днес”. Едва ли е бил изненадан, когато снимка на етикета е публикувана в анонимен онлайн форум. Публикацията събира 45 000 гласа на одобрение и неодобрение.
4. Предизвикано напускане.
Не е ясно дали в крайна сметка Дороти Бонд, директор на гимназия Хейууд в западната част на щата Тенеси, е подала оставка. По време на училищно събрание през февруари обаче тя казала на учениците: „Ако си гей, ще отидеш по дяволите и ще съсипеш живота си”.
Разгневени, някои от учениците веднага се обръщат към Американския съюз за защита на човешките права. Институцията предупреждава образователните институции с писмо и предизвиква кампания за защита на човешките права. Чрез нея за четири часа се събират 5000 подписа и скоро време след това Бонд подава оставка.
5. Оставка чрез песен.
Възможно е дори когато напускате, да го направите със стил. Това е пътят, избран от Фил Сипка, който обявява решението си през октомври с помощта на песен. Музикалната оставка е заснета като клип и споделена във видео сайтове.
Не всеки, гледал клипа обаче, е убеден, че той е автентичен. Много от хората показват със своите коментари, че не вярват особено постъпката на Фил да е искрена.
Дали е възможно в такъв момент човек да се опитва да привлече внимание към себе си или да търси евтин пиар? Този въпрос оставяме на вас, за да прецените сами за себе си.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.