Данък „вредни храни” ще е пагубен за бедните

Данък „вредни храни” ще е пагубен за бедните

Данък „вредни храни” ще има пагубен ефект сред най-бедните хора в България. Това заявиха от КТ „Подкрепа”.

„Облагането на храни ще доведе до търсене на по-нискокачествени сурогати и заместители, тъй като физическото оцеляване е поставено над опазването на личното здраве”, посочват синдикатите.

От КТ „Подкрепа" информират, че подобен данък е бил приложен в страни като Дания, която е една от най-бързо реагиращите държави по отношение на национална законодателство. В Дания обаче този данък е бил отменен поради пълната невъзможност да доведе до очаквания ефект.

Синдикатите дават за пример четиричленно българско семейство на медицинска сестра и рентгенов лаборант. Месечният доход на член от това семейство е от 320 лв.

„И двамата родители в това семейство са медицински специалисти и знаят как да се хранят здравословно, но не биха могли да си позволят да консумират изцяло качествени храни, а въвеждането на подобен данък ще ги принуди. Подобни примери именно на семейства на здравни работници са хиляди и едва ли може да се направи заключение, че такива хора се нуждаят от обучение и санкция, за да започнат да се хранят пълноценно”, посочват от КТ „Подкрепа”.

Такива хора се нуждаят от средства, за да се хранят и при тях са неприложими нито методите на промоция на здравето, нито облагането на определени храни.

Включването на бисквитите пък в този проект показва, че целта му е не друга, а допълнителното уязвяване на най-бедните групи от населението. Само ще вметнем, че обикновените бисквити, които се произвеждат от бяло брашно и малко количество захар са един от продуктите, които се използват за първото захранване с глутен на малките деца, коментират синдикатите.

„Смятаме, че предложеният проект за Закон, ако бъде приет, няма да постигне нито една от декларираните цели, а ще има пагубен ефект за най-бедните слоеве на населението, част от които са именно някои групи заети в здравеопазването. Ако правителството и в частност Министерство на здравеопазването, имат реално желание да се борят с вредните навици единственият правилен път е чрез промоция на здравето и здравна просвета от ранна детска възраст, тъй като практически всяка храна в неподходящо количество може да се окаже вредна”, заключават от КТ „Подкрепа”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ