Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Делян Добрев: Само енергийната ефективност ще ни направи конкурентоспособни
Днес ви представяме гледната точка на министъра на икономиката,
енергетиката и туризма Делян Добрев, която той сподели по време на
форума, организиран от "Мениджър" и GLOBUL - "Зелената култура на
нацията". Министърът очерта своето виждане за бъдещето на България и
даде полезна информация на българския бизнес за това как може да стане
по-ефективен.
За мен потенциала на България в зелената икономика се крие в енергийната ефективност. Това вече е станало като мантра и на всяко събитие говорим за енергийна ефективност, но това е истината, защото този проблем, който ние имаме не съществува в развитите държави. Европа говори за зелена икономика и за инвестиции във ВЕИ сектора, защото тяхната икономика е изключително енергийно ефективна.
Нашата е точно обратното - ние имаме едни наследени предприятия и много голям процент от тях не са модернизирани, които харчат в пъти повече електроенергия за единица произведен брутен вътрешен продукт. Това е нещо, върху което трябва да се съсредоточим не защото трябва да имаме зелена икономика, а защото това ще направи нашата икономика по-конкурентноспособна.
Цените на тока са нещо много модерно в последните няколко дни. Истината е, че ние не можем изкуствено да задържаме цените на тока ниски. Има си естествена тенденция, която ще прави цените на електроенергията по-скъпи в следващите години. Едната от причините, знаете, е квотата за въглероден диоксид, която трябва да плащаме. Нашата енергетика е от 50% въглищни централи, значи на половината енергетика ние трябва да плащаме квоти за въглероден диоксид и те ще стават все по-скъпи.
Увеличената цена на електроенергията е допълнителен разход за фирмите, който ще ги направи по-малко конкурентноспособни, да не говорим ,че тези, които в момента са на ръба може би няма да оцелеят.
Аз бих ви предложил да се насочим изцяло към инвестиции за енергийна ефективност. Имаме проекти по ОП Конкурентноспособност – вече одобрени, които показват спестяване на електроенергия в рамките на 30-35% от смяната на един производствен процес. Това гарантира на тази фирма, че в следващите 10 години цената на тока не може да бъде изненада. Тя е направила необходимото, за да стане конкурентноспособна.
Фирмите не са единствения сектор, в които имаме нужда от по-голяма енергийна ефективност. Истината е, че нашата енергетика има още какво да направи по отношение на енергийната ефективност. Имаме огромни загуби, имаме неефективни централи. Те са модернизирани до известна степен, но недостатъчно. Ще ви посоча само няколко примера: в ТЕЦ „Марица Изток 2” например в пети и седми блок модернизираме турбината. Това ще доведе до 104 мегавата повече произведена електроенергия от тази централа със същите постоянни разходи. Тази инвестиция ще ни струва около 120 млн. лв. Тези 104 мегавата носят чист приход от 80 млн. лв. на година. Това означава, че на втората година тази инвестиция си е върнала парите.
Това е огромен потенциал, с който разполагаме и нашите усилия трябва да бъдат насочени натам – не да строим нови мощности и да оставим старите неефективни, а първо да се погрижим за ефективността на съществуващите мощности и тогава да мислим за изграждането на нови, които според мен дори не са ни необходими.
Енергийната ефективност при производството и при преноса са огромния потенциал на българската държава и изграждането на една зелена нация. Разбира се, това не изключва инициативи като този форуми и това да мислим в нашето ежедневие как можем да бъдем по-зелени. Най-малкото можем да сменим осветлението в нашите домове. Аз лично съм подменил всички крушки без една, която ме дразни всеки ден като я видя. Не знаех, например, че диодите на телевизора, които като го изключим светят в червено в световен мащаб са огромна консумация на енергия. Ако изключваме телевизора от копчето, вместо от дистанционното това е още една стъпка в правилната посока.
Ние не само насърчаваме фирмите към енергийна ефективност, но сме осигурили и финансовия ресурс за това. В следващия програмен период дори ще имаме много повече средства. По ОП „Конкурентноспособност” и по още две програми имаме осигурени 700 млн. лв. За 600 млн. лв. може да се кандидатства в момента. 300 млн. се дават безвъзмездно, други 300 млн. - със заем от банки при специални условия. Тази програма стартира миналата седмица и всяка една компания може да подаде заявка за участие.
Във фонд „Козлодуй” сме осигурили 100 млн. лв. за общините и сме в процес на преподписване на договори за повече от 250 сгради за сгради за мерки за енергийна ефективност. Това са проекти, които водят до 50% спестяване на електроенергия.
Фамилните жилищни сгради също не са за пренебрегване. В Министерство на регионалното развитие има 60 млн. лв., които са безвъзмездно финансиране на 50% за саниране. Така че потенциалът на българската нация е да се превърне в нация с устойчиво развитие.
Ние сме различна картина от средностастическата европейска държава. Тя, ако преди 20 години е рехабилитирала ТЕЦ-те ние все още не сме го направили. Почти няма проект в сферата на енергийната ефективност, който дава възвращаемост по-малко от 20% на инвестираните средства. А има такива, които са и с 80%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.