Депозитите на българите се увеличили с над 13% през 2011 г.

Депозитите на българите се увеличили с над 13% през 2011 г.

През 2011 г. депозитите на бизнеса и домакинствата в банките са се увеличили с 13,08% спрямо предходната година, и са достигнали до 44,561 млрд. лв. Това показват данни на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).

Основният дял от тях – 69,31%, е на депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата), които възлизат на 30 886 млрд. лв. Това е с 12,95% повече спрямо 2010 г. Депозитите на нефинансовите предприятия са нараснали с 13,38% на годишна база до 13,675 млрд. лв.

През последните 6 години (от 2006 до края на 2011 г.) сумата на депозитите, с изключение на тези на финансовите предприятия, се е увеличила над два пъти, заключава докладът на ФГВБ.

През периода от началото на 2008 г. до началото на 2011 г. нарастването на депозитите се дължи главно на спестяванията на домакинствата и НТООД, докато нивото на депозитите на нефинансовите предприятия остава относително постоянно след 2008 г.

По отношение на темпото на нарастване на депозитите през последните 6 години, в доклада на ФГВБ отбелязват следното:

  • темповете на нарастване на депозитите на нефинансовите предприятия и домакинствата са били най-високи от 2006 до лятото 2007 Г., след което започват  да намаляват (приблизително с началото на кризата). Въпреки това намаление, темпът  на нарастване на депозитите на домакинствата и НТООД все пак остава положителен, за  разлика от този на нарастване на депозитите на нефинансовите предприятия, който от  март 2008 г. до март 2010 г. е с отрицателни стойности.
  • през втората половина на 2009 г. темповете на нарастване на депозитите на нефинансовите предприятия и домакинствата на годишна база започват отново да се увеличават.
  • при темпа на нарастване на депозитите на база предходното тримесечие са налице добре изразени сезонни колебания, като през първите тримесечия на 2006, 2007, 2008 и 2009 г. се наблюдава отрицателен темп на нарастване на депозитите спрямо предходното тримесечие.
  • през четвъртото тримесечие на 2011 г. темпът на нарастване на депозитите на нефинансовите предприятия и домакинствата се забавя, но все пак остава двуцифрен (13.08% на годишна база). Забавянето на темпа се дължи на компонентата на нефинансовите предприятия, която отчита спад от 2.30% на тримесечна база.

През 2011 г. банките са успели да привлекат допълнително ресурс от вътрешния пазар, с което да останат стабилни, въпреки намалението на привлечените средства  от банки от държави-членки. Основните фактари за засилване на спестяванията през 2011 г. са нарастването на икономическата несигурност, както и положителният реален лихвен процент на депозитите през годината. Липсата на достатъчно атрактивни проекти за фирмите и допълнителни възможности за влагане на паричните средства за населението също е фактор, допринесъл за силния ръст на депозитите през изминалата година. В допълнение, задълбочаването на дълговата криза в Еврозоната накара редица местни компании да започнат да заделят допълнителни ликвидни резерви, изтъкват от ФГВБ.

„В резултат на намаленото търсене на нови заеми и повишаването на  изискванията за отпускане на нови кредити, кредитите към домакинствата и нефинансовите предприятия реализираха слаб растеж през 2011 г. Поради това, че ръстът на депозитите изпреварва ръста на кредитите, банките имаха възможност да  намалят своята зависимост от външно финансиране близо до нивата от началото на 2008 г. Допълнително, съотношението на отпуснати заеми към привлечени средства се подобри значително.

Въпреки запазването на тенденцията към влошаване на качеството на кредитите, високата капиталова адекватност на банковия сектор в България и наличието на други буфери, вкл. възможността по-голямата част от банките да генерират печалби през 2011 г., осигуряват добри възможности за запазване на стабилността на банковата система в страната. Банковата система приключи изминалата година с печалба от 586 млн. лв. Адекватността на капитала от първи ред на банковата система към края на 2011 г. е 15.74%, а общата капиталова адекватност е 17.53%. Изискването за отношението на обща капиталова адекватност на българските банки е 12% и е по-високо от минимално изискуемото в ЕС което е 8%”, се казва още в доклада на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ