Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|До края на октомври се подава тримесечната декларация за авансов данък
До края на октомври 2013 г. физическите лица, които сами определят и внасят дължимия авансово данък, трябва да подадат новата декларация (образец 4001) за данъците, дължими за второто тримесечие на 2013 г.
Това са физически лица, които през третото тримесечие са придобили доходи, например в качеството си на наемодатели на физически лица, както и нотариуси, адвокати, стоматолози и други самоосигуряващи се лица.
Декларацията се подава три пъти годишно – в сроковете за внасяне на дължимите данъци. Тъй като за доходи, придобити през ІV-то тримесечие на годината, данък не се дължи, съответно не се и декларира. Промяната в Закона за данък на доходите на физическите лица е в сила от началото на тази година. Поправката ще затрудни хиляди хора, получили по-високи доходи сега, тъй като догодина те не само ще трябва да ги декларират, но и да ги довнесат в държавната хазна. Досега физическите лица трябваше само да декларират въпросните доходи и на практика си спестяваха време и транзакционни разходи да превеждат средствата към бюджета лично.
Декларацията от новия образец 4001 се подава също и от всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, което изплаща на физически лица доходи извън тези по трудов договор и е задължено да удържа данък, а именно:
Доходи по извънтрудови правоотношения или от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, за които се удържа авансов данък от платеца. В тези случаи дължимите авансови данъци се внасят и декларират в НАП до края на месеца, следващ тримесечието, през което е получен доходът, като за доходи изплатени през ІV-то тримесечие на годината, данък не се дължи и съответно не се декларира;
Доходи, подлежащи на облагане с окончателни данъци по реда на глава шеста от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Това са данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически лица (например от възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други), както върху доходите на местни и чуждестранни физически лица (напр. дивиденти, ликвидационни дялове и др.).
Формулярът се подава и за данъци при източника по Закона за корпоративното подоходно облагане, като например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително и общините.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.