Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Добрите лидери преговарят дори и с екипа си
Според общоприетото мнение от лидерите се изисква визия, харизма и осезаемо самочувствие, но не и способността да водят преговори. Може би, защото обичайната представа е, че преговорите са функция извън компанията, тъй като преобладават разговорите с партньори, клиенти и доставчици, които не засягат пряката комуникация във фирмата. "Нашата работа е да ръководим, да управляваме, не да преговарят", мислят повечето мениджъри.
Конвенционалното мислене обаче е погрешна стратегия в дългосрочен план. Лидерството често изисква преговори и добрите лидери са винаги ефективни преговарящи, пише Harward Business Review.
За да убедите хората да следват вашата визия, да общувате с тях ефективно и да продавате своите виждания, ще имате нужда от ефективни преговори. Хората следват лидерите, когато преценят, че е в техен интерес да го направят. А преговарящите се фокусират върху интересите на другите. В полза на лидерите е да се стремят да разберат и да отговорят на интересите на тези, които водят. Убедителната комуникация е от основно значение за доброто лидерство.
Като опитен дипломат лидерите трябва да контактуват с хората си, подкрепяйки техните интереси. Най-добрите лидери са талантливи и в емоционалното убежаване и преговаряне – с поглед, усмивка, допир. За да може да се постигне консенсус, едната страна трябва да бъде достатъчно убедителна, за да увери останалите, че позицията е правилна.
А убеждаването не е просто проява на упоритост, а предоставяне на достоверни факти и аргументи в полза на защитаваната позиция.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.