Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа е добре. Ние - не чак толкова
Европа ни вкара в кризата. Тя ще ни изведе от нея. Новините, които идват сега от там са доста оптимистични. Ако европейската икономика продължи да се подобрява, това ще се прелее в България – най-вероятно бавно и постепенно, тъй като едва ли вътрешната среда ще бъде много благоприятна и привлекателна, предвид високото политическо напрежение, което ще стигне нови рекорди преди майските избори.
Предисторията
След финансовата криза, която започна в САЩ и се разви в периода 2006-2008 година, почти всички страни изпаднаха в икономическа рецесия към 2008-2009 г. Брутният вътрешен продукт на целия свят спадна за кратък период от време, макар че развиващите се страни като Китай бързо се върнаха към растеж. Постепенно след затихване на финансовата криза през 2010-2011 към растеж се върнаха и повечето страни по света. България също отбеляза възстановяване като през 2011-а постигна почти 2% икономически растеж.
След това обаче, се разрази второ издание на кризата – концентрирано в Европейския съюз и предизвикано от фалита на Гърция и дълговите проблеми на други страни от Еврозоната, особено Испания и Италия, които предизвикаха опасения за разпадане на еврото и крах на целия ЕС. Бавната и колеблива реакция на европейските институции допълнително изнерви икономическите агенти и станахме свидетели на втора рецесия в Европа през 2012 година. Втората криза в Еврозоната засегна най-вече европейските страни, включително България.
Така, веднъж заради световната финансова криза и втори път заради кризата в Еврозоната на два пъти България беше повлечена надолу от външни събития. Междувременно вътрешната икономическа политика така и не успя да генерира устойчив реформаторски импулс, който да даде вътрешен тласък на икономиката и да насърчи местни и чужди инвестиции.
Настоящата позиция
Както виждаме през последните пет години надолу ни дърпаше, както влошената външна среда с две последователни кризи, така и липсата на вътрешен импулс. Второто, за съжаление не се е променило – тъй като политиците се занимават най-вече със себе си и споровете помежду си, а не с реалните структурни проблеми. Сега наближават нови избори и отново политиката се разгорещява, но не с реформаторски теми, а с вътрешнопартийни и междупартийни въпроси.
Външната среда обаче, определено се подобрява през последните месеци. Европа бавно, но устойчиво излезе от рецесията и вече отбеляза три последователни тримесечия на икономически растеж достигайки 1% на годишна основа в края на 2013. Германската икономика бързо набира скорост, много по-добре се справят и Великобритания и Полша, а дори Франция постигна по-сериозен растеж. Италия и Испания също постигнаха растеж и по този начин всички големи икономики са в подем, което се отрази положително и на малките европейски икономики. Дори и проблемни страни като Португалия вече отбелязват растеж, а Кипър и Гърция остават в рецесия, но нейната сила отслабва.
Георги Ангелов, пълният текст - в броя на „Мениджър” през март
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.