Едва забележим ръст на икономиката ни

Едва забележим ръст на икономиката ни

Икономиката на България е отчела съвсем минимален ръст през първото тримесечие на 2013 г. За периода януари-март БВП на страната ни е нараснал с 0,1% спрямо предходното тримесечие, показват експресни данни* на Националния статистически институт (НСИ). За година БВП на страната ни се е увеличил с 0,4%.

Според експресните оценки на НСИ за първото тримесечие на 2013 г. БВП в номинално изражение достига 16,161 млрд. лв.

Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на 2013 г. е 13,708 млрд. лв., като най-голям дял формира секторът на услугите (63,4%), следван от индустриалния (31,9%) и аграрния сектор (4,7%).

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (85,7%), което в стойностно изражение възлиза на 13,851 млрд. лв. През първото тримесечие на 2013 г. бруто капиталообразуването в основен капитал е 2,910 млрд. лв. и заема 18% относителен дял в БВП.

Тримесечни изменения

През първото тримесечие на 2013 г. брутната добавена стойност запазва равнището си спрямо предходното тримесечие. Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през първото тримесечие на 2013 г. принос за регистрирания икономически растеж имат бруто образуването в основен капитал с 2,4%, колективното потребление с 0,9% и износът на стоки и услуги с 1,8%.

Годишни изменения

През първото тримесечие на 2013 г. брутната добавена стойност се увеличава с 0,3%. Увеличение е регистрирано в аграрния, индустриалния сектор и сектора на услугите съответно с 3,3, 1,3 и 0,3%.

По отношение на компонентите на крайното използване е регистриран положителен икономически растеж на колективното потребление с 3% в сравнение със същия период на предходната година. Бруто капиталообразуването в основен капитал отчита ръст спрямо първото тримесечие на предходната година с 4,8%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 8,9%, а вносът на стоки и услуги - с 4,4%.

*Експресните оценки за БВП се основават на предварителни налични към момента месечни и тримесечни данни за отделните икономически сектори (обект на последващи актуализации и ревизии), на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП, за които към момента на изчисленията не е налична директна базисна информация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ