ЕК задължи държавите да се разплащат с бизнеса до 30 дни

ЕК задължи държавите да се разплащат с бизнеса до 30 дни

ЕК задължи държавите да се разплащат с бизнеса до 30 дни

До 16 март тази година държавите членки от Европейския съюз трябва да интегрират в националните си законодателства преработената европейска директива относно забавените плащания.

Тя задължава държавните органи да извършат плащането за получени стоки и услуги в срок от 30 календарни дни. Забавяне до 60 дни е допустимо само при извънредни обстоятелства.

Документът постановява още дружествата да извършат плащане по получените от тях фактури в срок от 60 календарни дни, освен ако изрично е договорено друго и при условие, че то не представлява явна злоупотреба по отношение на кредитора.

Въвеждането на промените бе продиктувано от факта, че в цяла Европа всеки ден десетки малки и средни предприятия изпадат в несъстоятелност заради забавени плащания по техни фактури. Това води до закриване на работни места и нереализиране на бизнес възможности, възпирайки ни по пътя към възобновен икономически растеж, припомнят от Брюксел.

 Новата директива въвежда още правото на предприятията да изискват лихва за забавяне на плащане и автоматично да получат минимална фиксирана сума от 40 евро като обезщетение за разходите по събиране на плащане. Те могат също така да оспорват пред националните си съдилища договорни условия и практики, които представляват явна злоупотреба.

 Държавите членки трябва да оповестят и публично лихвените проценти, които се начисляват при на плащане за информация на всички заинтересовани страни. При желание те могат да продължат да поддържат или да въвеждат в сила законови и подзаконови актове, чиито разпоредби са по-благоприятни за кредиторите от тези на директивата.

 Новите мерки не са задължителни за предприятията, но са задължителни за държавните органи. "Те следва да дават добър пример и да демонстрират своята надеждност и ефективност, като изпълняват договорните си задължения", заключват от Европейската комисия.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ