Експерти вещаят мрачно бъдеще за долара

Експерти вещаят мрачно бъдеще за долара

Близкото и по-далечното бъдеще на американската валута е в мрачни тонове. Експерти очакват трайно обезценяване на долара през годината и „пълна катастрофа” в дългосрочна перспектива.

Анализаторите на Goldman Sachs Group Inc. коригираха надолу прогнозите си за щатската валута заради очакванията си американската икономика да изостава по темповете си на ръст в сравнение с останалите страни, предаде Bloomberg.

Според експертните оценки, курсът на доляра спрямо еврото ще се понижи до $1,45 в следващите три месеца. Прогнозата за предстоящото шестмесечие е за поевтиняване до $1,5, а годишната прогноза е за обезценяване до $1,55.

"За да се стабилизира доларът и дори да започне да расте, инвеститорите трябва да получат достатъчно убедителни аргументи за допълнителни дългосрочни инвестиции в САЩ. Като се има предвид безработицата, която остава на относително високо ниво, неясните перспективи за финансова консолидация и нестабилният имотен пазар, прогнозите за ръст на американската икономика изглеждат твърде неубедителни в сравнение с много други страни и региони”, коментират експертите на Goldman.

Продължителен спад на долара очакват и други експерти. През април Barclays преразгледа годишната си прогноза като понижи съотношението долар/евро от $1,44 до $1,46 , а Morgan Stanley обяви, че в края на четвъртото тримесечие на годината еврото ще се покачи до $1,49, а не до $1,45, както предполагаха анализаторите на компанията по-рано.

В същото време шефът на инвестиционния фонд Rogers Holgins - Джим Роджерс излезе с още по-крайна прогноза, като заяви, че в дългосрочен план доларът го чака пълна катастрофа. Главните виновници за нея ще бъдат положението на САЩ, очертаващи се като най-големият длъжник в света и политиката, водена от шефа на Федералния резерв Бен Бернанке.

 "Ситуацията се влошава все повече и аз прогнозирам сериозни проблеми в САЩ. Доктор Бернанке не разбира от икономика и финанси, той знае само да печата пари, а ние не можем да си позволим четирикратно увеличение на количеството пари в обръщение при евентуален следващ спад”, заяви Роджърс на международна конференция в Единбург.

В момента, държавният дълг на САЩ възлиза на 93% от БПВ. За сравнение, до началото на финансовата криза съотношението е било 60% от БВП. „Очаквам доларът да претърпи сериозни сътресения още тази есен, а също и през 2013 г.”, предупреди Роджърс.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ