Експерти: Това, което носи Бюджет 2014, го живяхме през 2013 г.

Експерти: Това, което носи Бюджет 2014, го живяхме през 2013 г.

Между бюджета, изготвен от бившия финансов министър Симеон Дянков, и сегашния няма фундаментални разлики. Разликата е достатъчна, за да кажем, че новият бюджет е по-добър от предишния, но не и за това да заживеем по-добре. Около тази теза се обединиха в ефира на нова телевизия икономистът Мика Зайкова и бившият социален министър Иван Нейков.

„Не ни лъжат в грамажа на новата пица, а по-скоро ни казват – вижте колко е вкусна, но накрая на годината ще разберем колко е вкусна”, коментира метафорично Иван Нейков. По думите му на хората трябва да се каже коректно: „Продължавайте да стискате зъби! Това, което носи Бюджет 2014, вие го живяхте в 2013. Ще има отделни малки разлики, с които ще показваме, че сме по-добри от предишните, но не ви даваме нова философия на бюджета… Лекуваме всички с йод, без значение от какво боледуват. Нямаме подход за малкия бизнес, за възрастните работници, за политиката за доходите...”.

Финансовият експерт Мика Зайкова потвърди, че в бюджета за догодина има малки стъпки в правилната посока, но с такива не се стига далеч. По думите й е важно е дали мерките ще се изпълнят и какъв ефект ще дадат.

„Да работиш и да не можеш да си покриеш сметките. Това е ужасен феномен”, призна икономистът Мика Зайкова, която потвърди данните на КНСБ за броя на работещите бедни в страната.От синдиката обявиха, че тази категория българи се е увеличила с 80 хил. души само за последното тримесечие до общо 1,7 млн. Става въпрос за хората, които получават по-малко от 400 лв. месечно. По думите на Зайкова всички, които получават нетно възнаграждение под 564 лв. месечно, колкото са необходими на възрастен човек да покрива нуждите си, са бедни.

В подкрепа на тези констатации Иван Нейков се позова на данните от големите търговски вериги, които сочат, че броят на пазаруващите през последните години е един и същ, но намалява сумата, която всеки от тях изразходва в магазина.

„Проблемът с работещите бедни няма да бъде решен с един бюджет”, отбеляза Нейков. „Друг е въпросът, че този няма да го реши, защото няма политика за повишаване на доходите”. Според бившия министър ще са необходими няколко години, за да се излезе от политиката на ГЕРБ за замразяването на доходите. Към това Нейков добави и проблемът с дефлацията, която е резултат от ниските доходи и свитото потребление.

„Дефлационният синдром е един от ключовите проблеми”, съгласи се Мика Зайкова. Според нея нещата са комплексни и са необходими усилия за съживяване на бизнеса и потреблението.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ