Завръщането на ресурсния национализъм

Завръщането на ресурсния национализъм

Едновременното решение на няколко държави да увеличат облагането на добива на природни ресурси  е признак, че се надига втора вълна на "ресурсен национализъм", коментира в свой анализ „Файненшъл таймс”.

Първата такава вълна наблюдавахме в периода 2003-2008 година, когато тези отрасли се сблъскаха с рязък ръст на бюджетните отчисления. Правителствата, които тогава вдигнаха налозите, искаха да получат на практика колкото се може повече от баслословните печалби на компаниите, заработени благодарение на бума на световните пазари.

После дойде кризата, цените се сринаха и правителствата преосмислиха фискалните си политики, започнаха да „пипат” по-внимателно. Сега обаче, наново се зараждат условия за появата на втора вълна на ресурсния национализъм, смятат авторите на изданието.

Този път моделът ще се доразвие и обогати, твърди още изданието. Към реалната заплаха от повишаване на облагането, ще се добавят преразглеждане на условията на лицензиозните споразумения, опити на държавите да получат по-голям дял в различни проекти, отдадени за разработване на частни и чуждестранни компании, а така също са много вероятни и директни национализации.

Увеличаване на налозите вече анонсираха Австралия, Великобритания, Перу и др. страни. В Африка, която става все по-привлекателен източник за добив на ресурси, данъците и таксите за нефтени компании повишиха Нигерия, Алжир, ЮАР и Конго. Русия също има намерение да вдигне налозите за газовия отрасъл.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ