Здравеопазването – ключът към растеж на европейската икономика

Здравеопазването – ключът към растеж на европейската икономика

Здравеопазването е един от секторите с ключово значение за растежа на европейската икономика. Това заяви Крис Вибахер, изпълнителен директор на френската фармацевтична компания Sanofi на годишната среща на Eвропейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA).

Само през 2012 г. в сферата на проучванията и развитието във фармацевтичния сектор в Европа са открити 700 хил. нови работни места, които са генерирали положителен баланс в икономиката в размер на 80 млрд. eвро. За сравнение, през 2000 г. тази цифра е възлизала на 22 млрд. eвро. В периода 1999-2011 г. нивото на заетост в същата сфера се е повишило с цели 52%. В сърцето на индустрията стоят иновациите за нуждите на науката и преди всичко за целите на по-добро здраве на гражданите на всички държави.

Тези данни бяха представени на годишната среща на EFPIA, където бе обявено началото на проекта „Здраве и разтеж”. Според фокуса на проекта, освен за по-ниски преки разходи на населението, доброто обществено здраве е от изключително значение за засиления растеж на европейската икономика като цяло .

„Докато икономическият ръст в Европа продължава да e в стагнация при засилена конкуренцията в привличането на инвестиции, фокусът върху сектори с потенциал за растеж, какъвто е здравеопазването, е все по-необходим”, каза Вибaхер. „За силна икономика и здрава работна сила е нужно да се въведе цялостна политика за развитие на науката с цел стимулиране култура на иновации и сътрудничество между частния и държавния сектор. Европейската Комисия, държавите-членки и институциите, които работят в сферата на здравеопазването, трябва да си партнират. Само така ще постигнем ръст, вдъхновен от иновациите”, допълни Вибахер.

Основните приоритети в дейността на Вибахер в двугодишния му мандат като президент на EFPIA са насочени в три основни посоки.

Равноправие при достъпа до качествена пациентска грижа в условия на устойчиво здравеопазване

Различните нива на достъп до здравни услуги и иновативно лечение в европейските държави са все по-осезаеми, което налага необходимостта от структуриран подход към проблемите на здравеопазването. Държавите-членки прилагат специфични политики, много от които целят да минимизират публичното финансиране в краткосрочен план. В същото време ефектът от тези програми върху достъпа до здравни услуги и върху общото здравословно състояние на европейските граждани е спорен. Според г-н Вибахер иновациите трябва да достигат бързо и лесно до пациентите.

Работеща европейска рамка за развитие на науката и иновациите

Проучванията и развойната дейност в областта на фармацевтиката имат огромен потенциал за развитие и то в момент, в който иновациите в здравеопазването са належащи. Науката се развива с бързи темпове и създава очаквания за персонализиран подход в лечението, както и за нови технологии за по-добър достъп до здравни услуги. Според президента на EFPIA, за да се превърнат иновациите в терапевтична полза за пациентите е нужна програма за стимулиране на развойната дейност, както и преосмисляне на регулативните и правни норми.

План за растеж

Третата посока в програмата на EFPIA предвижда подобрена координация между Европейския съюз и правителствата на държавите-членки, за да се постигнат унифицирани рамки и по-добри резултати на дейностите, свързани с проучвания и развитие. Основен инструмент в тази посока е приоритизирането и обединяването на ресурсите на държавите на европейско ниво.

Вибахер подчерта, че в рамките на програмата “Здраве и растеж” асоциацията ще продължи да развива политиката си на прозрачен диалог и работещи решения.

Разходите за медикаменти в Европа през 2020 г. ще достигнат 16,6% от общите разходи на домакинствата, според данни на EFPIA.

35,7% се очаква да бъде размерът на разходите за болнична грижа, а този за извънболнична грижа ще достигне 47,7% от разходите на населението. Проучвания на тема цената на заболяванията показват, че хроничните заболявания и свързаните с тях рискови фактори имат значителен ефект върху брутния вътрешен продукт, който според конкретната държава варира между от 0,02% и 6,77%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Испанската полиция откри 20 млн. евро в стените на дома на бившия шеф за борба с измамите и прането на пари
Деветият принцип на Тойота  
ПП-ДБ внесоха жалба в КС, искат повторно преброяване на вота във всички секции
Цитат на деня
Пълен контрол: Републиканците спечелиха мнозинство и в Камарата на представителите
Акция „Моби Дик”: Европрокуратурата разследва ДДС измами за 520 млн. евро, има заповеди за арести и у нас
„Весело и светло": Как търговците се подготвят за амбициозните купувачи по празниците