Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Зелена светлина за дългосрочния бюджет на ЕС за периода 2014—2020 г.
След месеци на сложни преговори, днес Европейският парламент даде благословията си за дългосрочния бюджет на ЕС за периода 2014—2020 г. Общият бюджет за следващите седем години възлиза на 960 млрд. евро за поети задължения и 908 млрд. евро за плащания.
537 депутати гласуваха „за”, 126 се обявиха „против”, а 19 се въздържаха, с което финансирането по европейските политики ще може да започне навреме - на 1 януари 2014 г.
В бюджета на ЕС за 2014-2020 г. за България са предвидени 14,5 млрд. евро.
Одобряването на дългосрочния бюджет на ЕС ще позволи приемането на 65 регламента, които ще уточнят условията и достъп до европейските средства по различни програми и политики, включително земеделската, регионалната, политиката за конкурентоспособност и растеж, за миграция и сигурност и външна политика.
ЕП поиска повтарящият се недостиг при плащанията, който затрудни почти до невъзможност ЕК в изпълнението на нейните правни и финансови задължения през последните години, да бъде отстранен, така че 2014 г., да не започне „на червено“. Държавите членки се споразумяха да се добавят още 3,9 млрд. евро към бюджета за 2013 г.
Парламентът също така поиска да се приеме правната рамка за всички програми на ЕС. Много от програмите се гласуват по време на тази пленарна сесия.
ЕП настоява също така за сформирането на специална работна група, която да реформира приходите в бюджета, тъй като сегашната система – с всичките й изключения, отстъпки и различни източници на финансиране, вече е прекалено сложна и непонятна.
Друго ключово постижение за ЕП е постигането на „клаузата за преразглеждане“, според която Европейската комисия трябва да представи преглед на изпълнението на дългосрочния бюджет на ЕС (Многогодишната финансова рамка — МФР) през 2016 г., при пълно отчитане на икономическите обстоятелства към този момент. Специално внимание ще бъде отделено на синхронизирането на периода на действие на МФР — в момента с продължителност от седем години — с петгодишния политически цикъл на институциите на ЕС. Прегледът ще бъде придружен от законодателно предложение за преразглеждане.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.