Зеленият бизнес – най-перспективният отрасъл за България

Зеленият бизнес – най-перспективният отрасъл за България

Зеленият бизнес – най-перспективният отрасъл за България

Българският бизнес е добре да се ориентира все повече към проекти и инвестции, свързани със зелени технологии и устойчиво развитие, защото там ще се концентрират все повече държавни и европейски ресурси. Това заяви министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев на провеждащия се във Велико Търново форум, организиран от сп. „Мениджър”. Семинарът е посветен на темата „България и кризата: Икономика, иновации и финансиране” и се провежда в стилната зала „Царевец” на реновирания „Интерхотел” в старопрестолния град.

Министър Дончев бе един от водещите лектори в първия панел, който приключи преди малко. В презентацията си той очерта кои са най-атрактивните области за европейско финансиране през следващия програмен период за България – зелени и енергоспестяващи технологии. „Ако аз бях бизнесмен, сега щях да се насоча към устойчиво строителство”, даде конкретен пример той за бъдеща успешна дейност в частния сектор.

И бизнесът, и публичните институции вече изживяха детските болести при усвояването на средства от еврофондове, посочи още министър Дончев. При институциите това бяха прекаленото пренатягане и свръх контрол по усвояването и отпускането на европари, а при бизнеса – прекаленият оптимизъм, че ще бъдат усвоени бързо огромни количества средства, които са леснодостъпни и са евтини, уточни той. И двете страни вече имат имунитет към тези слабости, поради което вече е възможно да се върви към следващите стъпки – саморегулация на системата, обясни министър Дончев. Основните реформи, които вече се предприемат по отношение на усвояването на еврофондовете у нас са насочени към това да се даде повече власт на крайния бенефициент, така че системата да стане в по-голяма степен саморегулираща се, добави той. Сред основните конкретни задачи догодина в тази област е осигуряването на възможност за електронно кандидатстване за финансиране, което да обхване всички програми, посочи още министър Дончев.

 „Аз съм оптимист за бизнеса в региона”, заяви новоизбраният кмет на града Даниел Панов, който приветства участниците във форума. „Мразя израза „Няма пари” и затова смятам да водя диалог с частния сектор за откриване на нови възможности за привличане на финанси”, добави той.

 Много страни смятаха, че пикът на кризата ще е през 2008 г., а всъщност се оказа, че тогава е имало много маскирани проблеми, които се разкриха едва сега, коментира другият водещ лектор в първия панел „Растеж след кризата”, икономистът Лъчезар Богданов от Индъстри уоч.

В момента възстановяването на България върви по разнороден начин – от една страна имаме спад на инвестиционната активност, а от друга – силно развитие на експортни отрасли, заяви Богданов. „Само че, при ръст на износа с над 60% годишно имаме само 2% ръст на икономиката. Това означава, че развитието на България ще зависи в много по-голяма степен от вътрешния пазар, отколкото от експортния”, добави той.

В момента тече вторият панел от семинара, посветен на финансирането за бизнеса.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ