Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Идеи: Застраховката за имот да стане задължителна
Трагедията в село Бисер отприщи вълна от идеи за задължителна застраховка „Имот”. Целта е парите да бъдат събирани с данъците и да са минимални като за начало.
По отношение на застраховането на имоти от катастрофални рискове има различни практики, като те варират от изцяло частен модел до вариант, в който държавата също взема участие, обясни пред bTV председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
В момента при доброволните застраховки, ако се приеме, че един имот до 60 000 лв. е застрахован за пожари, бедствия и аварии, застрахователната сума се движи между 0,004 до 0,02 процента, тоест да се застрахова един имот би струвало между 3 и 12 лв. годишно.
В Германия, Италия и Великобритания принципът на застраховане на имуществото е доброволен, като Мавродиев подчерта, че в тези страни има висока финансова култура сред потребителите. В Испания и Франция има смесени модели на застраховане, тоест налице е и държавно участие. Държавата там участва под формата на създадени катастрофични пулове - фондове, в които държавата и застрахователите внасят средства и при настъпване на такива събития чрез презастрахователната система се изплащат съответните суми. В Швейцария пък има задължителна застраховка за пожар и като допълнително покритие срещу допълнително заплащане почти всички швейцарци имат покритие и при катастрофични рискове.
Мавродиев припомни, че до 1997 г. у нас е имало задължително застраховане на имуществото, като сумите са се събирали при плащане на данъците.
Председателят на финансовия надзор допълни, че в „Сребърния фонд”, в който се събират пари за пенсии има 1,8 млрд. лв. От него не са теглени пари от финансовия министър Симеон Дянков, каквато информация се бе появила. Мавродиев уточни, че ако бъде пипано в „Сребърния фонд”, ще последва намаляване на кредитния рейтинг на България.
„Лично за мен сребърният фонд не бива да бъде пипан по никакъв начин, средствата в него трябва да стоят, защото това е гаранция за бъдещите пенсии и средствата трябва да бъдат умножавани чрез постъпления от приватизация, концесии и благоразумно и консервативно инвестиране на средствата", каза Мавродиев.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.