Из "Факторът потребление": Клиентът ще търси максимална стойност за парите, които е готов да изхарчи

Из Факторът потребление: Клиентът ще търси максимална стойност за парите, които е готов да изхарчи

Няма спор по въпроса - консуматорите ще стават все по-консервативни при своя избор и при своите покупки, ще търсят максимална стойност срещу парите, които са готови да изхарчат.

Това заяви Ян Скварил изпълнителен директор на „Авенди” по време на кръглата маса „Факторът потребление", организирана от сп. „Мениджър" в началото на тази седмица.

„Авенди” е една от най-големите дистрибуторски компании в България  част от „ВМ Финанс груп”. Фирмата дистрибутира широка гама храни, напитки, храни за домашни любимци, бебешки храни, играчки и др.

Вижте какво каза още Ян Скварил по време на форума:

„Като компания, която търгува с качествени продукти виждаме, че за нас криза няма. Нашите продажби в различните направления продължават да растат. Ще дам пример с една вносна марка вода, която дистрибутираме, чиято цена е значително по-скъпа от водите на българския пазар, но въпреки това имаме ръст на продажбите с 40%. В предкризисните години беше лесно. Например определена група хора купуваха най-скъпите продукти на пазара с цел да се покажат пред своите приятели. Сега такова нещо няма.

Въпреки това ние сме убедени, че когато има информираност по отношение на качествата  и предимствата на предлаганите стоки, може да се стимулира извличането на ползи за консуматора.

Ще дам още един пример с наш продукт - коктейлите. Тези напитки обикновено се предлагат главно по заведения и то през лятото. Именно заради този приятен навик ние се насочихме към дистрибутирането на коктейлите за домашна консумация и постигнахме успех, благодарение на добрата комуникация с магазини, където има голям поток на консуматори.

Защо давам този пример? Защото искам да покажа, че напук на масовите твърдения, че българския консуматор е станал по-консервативен заради кризата, ние смятаме, че той си е все така любопитен и е готов на експерименти.

Нашата стратегия като компания, която се занимава с дистрибуция на храни и напитки е максимална информираност на консуматора, създаване на допълнителни поводи за покупка, което се надяваме да доведе до ръст в потреблението, защото българинът има пари, но просто в момента се притеснява да ги харчи.

Относно качеството, държавата няма много стъпки, които да предприеме. В тази връзка искам да поздравя Кирил Вътев, собственик на „Тандем”,  който по мое мнение е основен двигател по пътя за стандартизация на качество на храните в България.

Смятам, че не трябва само частния сектор или самите потребители да проявяват инициатива, когато се касае за проблеми, свързани с качеството на продуктите, вярвам, че е важно и държавата да се самосезиране. Всички наблюдаваме всеки ден по телевизията реклами на определени търговски вериги, като тук нямам предвид METRO, а за така наречените дискаунтъри, които предлагат например вино от Чили за 3 лв. Всеки, дори тези, които не са чак толкова навътре в производството на вино, ще се досети, че след всички производствени разходи, транспорт от Южна Америка до България, след като си платил всички дължими такси и данъци и накрая да предложиш крайна цена на това вино 3 лв., това е сигнал, че има някакъв проблем с качеството.

Друго нещо, което ние правим и съм убеден, че другите компании трябва да правят, за да компенсираме проблемите с образование и информираност на консуматорите е обучението на търговския персонал. Големите търговски верига имат безспорното предимство, че предлагат много продукти на много добри цени, но от друга страна липсва някой, който може да те посъветва, компетентно,  да предостави информация какви са ползите на продукта. Защото в момента на българския пазар има прекалено разнообразие на различни продукти. Именно затова ние в Авенди инвестираме много в образоването на търговски персонал, за да може той добре да познава и да умее да акцентира върху предимствата и качествата на даден продукт.

Искам да отбележа още един интересен пример с потреблението на бебешките храни по време на криза, във време, в което се твърди, че хората започват да намаляват разходите за домакинството. Тези бебешки продукти, които ние дистрибутираме, са едни от най-скъпите на българския пазар, в тази категория потреблението не се свива от кризата, а от това, че намалява броят на бебетата. Така че ние сега се надяваме настоящият период да отмине и семействата да се завърнат към тренда на раждаемостта, който завърши с пик през 2009 г., когато имаше най-високата раждаемост в България за последните 20 години.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ