Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Изграждат нов логистичен парк край София
Пазарът на логистични имоти в България е в застой. В последните години всички новоизградени обекти в сегмента бяха на принципа build-to-suit и за собствено ползване и реален пазар за спекулативни проекти на практика липсваше. Според статистиката, към днешна дата, в процес на изграждане са около 37 000 кв. м логистични площи, но повечето от тях си остават само на хартия.
Данните съобщи Владимир Гюрджиев, мениджър на отдел „Индустриални и логистични площи” във Forton при представянето на новия логистичен парк East Ring край София. Това е първият спекулативен проект на пазара след кризата, увери той. Инвеститорите се възползват от нарастващото търсене и липсата на достатъчно качествено предлагане и се надяват, че ще “повлекат крак” на пазара. Идеята им при реализиране на проекта е да се комбинира подходяща локация – на изхода на София в пряка връзка с магистралите „Тракия” и „Хемус” и непосредствена близост до интермодалните зони, където наземният транспорт се комбинира с железопътен и въздушен.
Предстои реализацията и на други проекти за нови логистични, складови и индустриални пространства, повечето от които отлежават в изчакване на поне един ключов наемател. Големи логистични компании, които кандидатстват за обслужване на международен производител, най-често на бързооборотни стоки, вече заявяват интереса си към дългосрочни договори.
С появата на подобен мащабен проект пазарът дава заявка за стабилен ръст на логистика и малки производства, насочвайки се към аутсорсинг на технологични предприятия и контрактна логистика.
Новите логистични площи на пазара в София за цялото трето тримесечие на тази година са 9 120 кв. м, което е спад от 24% в сравнение със същия период на 2013 г., като доминират малките проекти. Повечето инвеститори имат готовност за изпълнение на по-големи схеми само при активно вложение на наемателите преди това. В същото време с изграждането на малки проекти, възможностите за наем на 1000 до 5000 кв. м клонят към нула и това принуждава активните наематели да правят компромис като разпокъсват бизнеса си на повече от една локация или направо се оттеглят.
Нарастващото търсене се вижда и в спада на дела на незаетите площи, които в края на септември е 2.4% при 3.2% година по-рано. Общо 21 105 кв. м са били усвоени през последната година извън столицата, като всички са били изградени за собствени нужди от търговските или логистични компании. На практика делът на незаети спекулативни проекти в България е 0%.
Петя Стоянова
Наемните нива демонстрират ръст и през тримесечието достигат месечни нива от 3.74 евро на кв. м. Клиентите са готови да платят малко повече за качество, особено когато става въпрос за складове с температурен контрол и други специфики.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.