Икономика на жирафа

Икономика на жирафа

"От къде идвате? От България? Знам я, разбира се! Бившата съветска страна. Вие имахте добри спортисти – бързата бяла жена, гимнастички. Ние в Танзания знаем къде се намирате."

Думите са на Патрик Мутуа – мениджър на хотел с добри условия за отсядане в град Аруша, Танзания. Недалеч от връх Килиманджаро и природния парк "Аруша", където на свобода се разхождат в естествена среда семейства от жирафи, Патрик говори за България като за място, което познава добре. А не е бил в Европа. 

"Литва не знам къде е точно, Словакия също, но за България знам. Преди години имаше програми за обучение по земеделие, съставени на базата на българския опит. Ние се учехме на земеделие от вас. Освен това, водещи военни от правителството ни са завършили образованието си в България", разказва Мойсън Ейбрахам – сафари гид. Той превозва с джипове американски и европейски туристи из природните паркове на Танзания. 

България не е неизвестна за мнозина сред образованите танзанийци над 50-годишна възраст, живеещи в градовете. В близо 45-милионната африканска държава, чиито национален символ е жирафът, леката атлетика е страст, а земеделието е секторът, който задвижва икономиката. В него са заети над половината работещи танзанийци, по данни от октомври 2014 г. на Националната статистическа служба към местното министерство на финансите.

Коя е тази страна Танзания?

Разположена на югоизточния бряг на Африка, Танзания е държава на световната карта от 1964 г., когато се обединяват Танганайка и остров Занзибар. Днес е водеща туристическа дестинация, с нейния популярен за изкачване връх Килиманджаро и националните природни паркове като Серенгети, които обхващат 1/3 от територията й. Танзания е лишена от две от най-ужасяващите за чуждестранния турист заплахи в Африка - ебола и тероризъм. Въпреки това, след като я посети и се завърне у дома, туристът от развитата икономика започва да оценява по-високо условията за живот в родината. Например чистата питейна вода, която тече от чешмата, или възможността спокойно да се разходи из улиците на града по тъмно. 

В "икономиката на жирафа" за милиони хора няма близък достъп до вода за пиене и къпане. В централния танзанийски окръг Китето жителите на селата вървят по 3,5 км с ведра до кладенци и езера, за да донасят вода до къщите си в саваната. Така преминават много часове от живота им. Детството им. 1/4 от децата в Танзания между 5 и 14-годишна възраст са принудени да работят. Приблизително 40% от танзанийското пълнолетно население печели не повече от $1,25 на ден, по данни на Световната банка. 9 от всеки 10 души в Танзания изкарват по-малко от $3 дневно. 

"Африка не е държава". 

Това е заглавието на популярна книга, издадена в Щатите през януари 2002 г. от Марги Найт, с илюстрации на Ани О'Браян. Идеята е, че континентът се състои от различни нации, които американският и европейски читател често обидно поставя под общия знаменател "африканци" и "Трети свят". Заглавието се използва до днес от международни експерти, били в Африка или изследвали континента. С него те припомнят колко често е срещано това обобщаващо отношение - дори сред интелигентни хора и в медиите. Танзанийците чуват в европейските медии новини, в които се говори за "човек с африкански произход", чиято националност не се уточнява. Едно е да посетиш Либерия - "малката Америка", друго - ЮАР на Нелсън Мандела. Трето е да отидеш в столицата на Танзания - Додома. 

12.

Танзания е 12-ата по големина африканска икономика, в класация от 53 държави. Най-мощна на континента е Нигерия, следвана от Южна Африка, Египет, Алжир, Ангола. Земеделието, строителството, минното дело и туризмът задвижват икономиката на Танзания. Заради водещата роля на земеделието, я наричат агрономика. През 2013 г. секторът е допринесъл за 32% от БВП. Повечето земеделски производители са дребни собственици на малки обработваеми площи – до 2 хектара.

Царевицата доминира голяма част от посевите в страната, особено в северната и източната част. Тропическият климат, с неговата влажност, благоприятства отглеждането на ориз недалеч от крайбрежния град Дар ес-Салаам. От офроуд пътищата към природните паркове може да се видят бананови плантации с два вида палми и посеви от кафе сорт арабика. Остров Занзибар, освен атрактивен туристически център, е производител на карамфил. 85% от общото земеделско производство на Танзания се изнася - за Индия, Китай, Япония, Германия и ОАЕ.

"Хакуна матата! Ей сега поръчката ще бъде готова!"

Популярната фраза от американския анимационен филм от 1994 г. "Цар лъв" - "хакуна матата", се превежда от суахили - националния език на Танзания, "нямаш грижи". Друг известен израз на суахили е "по̀ле-по̀ле", който означава "по-леко, по-бавно" и "по-спокойно". С тези думи много добре може да се опише бързината на голяма част от услугите. Стриктните графици на автобусния транспорт на места са непознато нещо, както и касовата бележка. Един обяд за из път се приготвя с предварителна заявка от предишния ден и на следващия се чака за него 40 минути. В Аруша. 

Живот в хиляди шилинги. 

Посещението на Танзания за "белия турист" си заслужава, защото е изключително преживяване, но не е евтино. Таксите за вход в природните паркове се измерват в стотици долари. Към 500 долара струва един джип с шестима туристи да влезе в Серенгети. До парка има стотици километри път от големите градове. Горивото се плаща отделно. Дава се бакшиш на сафари шофьора. Плаща се за нощувки в хотели и къмпинги в природните паркове - не е възможно да се разгледат само за ден, твърде големи са. Правителството приема плащанията за входна такса само с банков превод - за да няма прехвърляне на дебелите тестета от танзанийски банкноти от един джоб в друг. Сувенирите са по-скъпи, отколкото на много места в Европа. Една пощенска картичка в Аруша струва над 2000 шилинга, което е повече от 1 щатски долар. Магнитът за хладилник може да излезе до 10 долара. Пазаренето е прието. В туристическите магазини, ако има някакви сложени на стоките цени, тези цени обикновено са завишени и всеки продавач е готов да се договаря за снижаване. Мнозина сред чужденците обаче не знаят това. 

"По света всички неща са две и две." - танзанийска поговорка. 

"Малко по малко, малкото става много." - друга поговорка от Танзания. 

Проблемите на икономиката са обичайните за Африка. Корупцията остава водещ недъг и в тази африканска страна, чието състояние е далеч по-добро от това на много други на континента. Голяма част от законите са приети, но не се спазват. Такъв пример е погазването на ограниченията за висока скорост на автомобили и мотори в населени места или женското обрязване на момичетата в племената. Най-голямата спънка пред растежа е отчетена от 80% от бизнеса. Тя е липсата на електричество. 

Последна новина от Танзания е, че САЩ блокират достъпа до финансовата им система на една от най-големите търговски банки в страната -  FBME. Причината: подозрения, че банката подпомага пране на пари и е свързана с терористични групировки и организирана престъпност, посочва американското сп. Quartz. Решението било наложено, защото Щатите "не искат да допускат във финансовата им система да навлизат компроментирани, мръсни фондове" с цел узаконяване. FBME отрича обвиненията. Тя изтъква, че одит е установил, че работи според прилаганите международни правила против прането на пари към централната банка на Кипър и Европейския съюз. 

От началото на 2014 г. равнището на инфлацията в Танзания се задържа на около 6%, до голяма степен заради стабилността на цените на храните и енергията на международните пазари. Износът през миналата година се е повишил, с 9,4% на годишна база. Бум има в секторите на строителството и телекомуникациите - дори племената използват GSM-и. Все повече работни места се заемат в областта на финансовите услуги и образованието. Директните чуждестранни инвестиции са се покачили с 5 на сто. Международната помощ за развитие обаче е била само 40% от общите чужди капитали, налети в страната. За сравнение, през 2010/11 г. тя е била 60%. Европейският съюз изпраща такава помощ.

"Големи резултати, сега". 

Така се казва политическа инициатива от 2013 г., основана на опита на Малайзия, която обещава да изпълни целите за развитие на Танзания до 2025 г. чрез резултати в 6 приоритетни зони, една от които е увеличаване на инвестициите в частния сектор чрез публично-частни партньорства. 

Кое е различното?

За разлика от други африкански страни, чиито природни ресурси предлагат потенциал за богатство, но населението живее в изключителна бедност, Танзания не разполага с особено много износими природни материали и има примитивна земеделска система. Затова тя разчита на туризма, имиджа си на мирна африканска страна и атрактивния набор от животински видове в природните паркове, сред които е водещ красивият жираф. Болезнена тема са слоновете, изтребвани от бракониери заради слоновата им кост. От над 136 000 през 2006 г., днес в Танзания те са 40 000, алармира National Geographic. 

25 000 души от чужбина се очаква да изкачат най-високия връх на Африка - Килиманджаро, през 2015 г.

Особена културна ценност са племената, сред които е най-популярно масай. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ