Икономисти: Посегнем ли на Сребърния фонд, компрометираме доверието в икономиката!

Икономисти: Посегнем ли на Сребърния фонд, компрометираме доверието в икономиката!

Промяната на Закона за Сребърния фонд крие риск от нарушаване на доверието в страната. Това заяви пред „Фокус” Калоян Стайков, икономист в Института за пазарна икономика. „Когато тази пари се изтеглят от Държавния резерв, те вече не са налични, а инвеститорите гледат скептично на такива действия”, уточни Стайков.

Според него негативите от промяната са много и на техния фон позитивите бледнеят. Икономистът вижда няколко основни риска. От една страна ако средствата от Сребърния фонд бъдат инвестирани в Държавни ценни книжа (ДЦК), държавата ще има пасиви и ще дължи пари на пенсионната система.

„От друга страна това крие риск, че ако се инвестира в България, тези пари може да не послужат за стабилизиране и подпомагане на пенсионната система, тъй като в момент, в който тя изпитва най-голяма нужда от финансиране, т.е. икономиката не се развива достатъчно добре, не расте достатъчно бързо или се свива, държавата ще има по-малка възможност да подпомага тази система”, обясни Калоян Стайков.

За риск предупреди и Европейската централна банка (ЕЦБ). Според нея инвестирането на средства от Сребърния фонд в български държавни ценни книжа (ДЦК) може да изкриви пазара, защото той е ограничен по размер и ликвидност и никой друг подобен голям български публичен фонд или орган не участва на този пазар. Така може да се стигне до изкривяване в доходността на самите ценни книжа, така че те да не са изцяло пазарно определяни.

По-рано и БНБ предложи Министерски съвет да оттегли одобреният законопроект за промени, според които 30 на сто от Фонда могат да бъдат инвестирани в ДЦК още тази година, а с всяка следваща размерът да се увеличава с 10%, докато не стигне 70 на сто.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ