Инвеститори: Новата рецесия е все по-близо

Инвеститори: Новата рецесия е все по-близо

През изминалата много тежка седмица за пазарите основните разходи по заеми в САЩ паднаха под 2% за първи път от 60 години насам, а търсенето на инвеститорите на по-сигурни активи силно нарасна. Японската йена достигна най-високите си нива спрямо долара от времето на Втората световна война насам и постави златен рекорд в петък.

Всичко това  кара инвеститори и анализаторите да прогнозират, че следващата рецесия е все по-близо.

През изминалите пет дни пазарите се изтеглиха на фона на засилващите се признаци за световна икономическа слабост и разпродаване на акции в световен мащаб.

Катализатор за последната вълна на бягство от рискове, която срина пазарите по цял свят и вдигна златото до нови пикови стойности, бяха данните за по-слаби от очакваното производство и създаване на работни места в САЩ. Тази информация дойде след поредица от разочароващи данни от Европа, както и нарастващи опасения за финансирането на европейските банки.

„Това е малко като Алиса в страната на чудесата. Сякаш сме минали през всевиждащо стъкло” казва за „Файненшъл Таймс” Марк Чандлър, мениджър глобални валутни стратегии в Brown Brothers Harriman.

Златото постави номинален рекорд от 1877 долара за тройунция. За последните две седмици цената на метала се е покачила с почти 200 долара, което е най-големият ръст в абсолютна стойност за такъв период от време от 1980 г.

Джонатан Потс, управляващ директор на FideliTrade, една от големите компании в САЩ за търговия с инвестиционно злато, споделя, че страхът е довел до изключително високо търсене на златни монети и кюлчета. „Физическото купуване достигна най-високата си точка от края на 2008 г. насам. И тогава страхът беше водещ и сега страхът е водеща сила. Това, което постоянно чувам от нашите клиенти е, че са ужасно изплашени и не знаят накъде отива светът.”

Вчера немските и френските ценни книжа отчетоха спад с 2%, а S&P 500 регистрира намаление от 1,5%. Британският FTSE 100 загуби 1%.

Американските бонове затворха с малка промяна, близка до последните им ниски стойности.

Инвеститорите са изтеглили 42 млрд. долара от глобалните фондове за ценни книжа досега през този месец, което вече го прави месеца с най-голям отлив от февруари 2009 насам, по данни на EPFR Global. Общо, фондовете с ценни книжа са отчели отлив от 110 млрд. долара от май месец насам.

Заради нарастващата волатилност на световните пазари инвеститорите се насочиха към по-сигурни валути, като йената, което тласна долара към рекордно ниски стойности спрямо японската валута.

За да се противопостави на нарастващата цена Япония обмисля да интервенира на валутните пазари, за да спре по-нататъшно повишаване на курса на йената.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ