Испания и Гърция приеха драконови мерки за справяне с дълговата криза

Испания и Гърция приеха драконови мерки за справяне с дълговата криза

Две от най-засегнатите от дълговата криза европейски държави приеха нови мерки за икономии. Правителствата в Испания и Гърция одобриха пакети за мащабни съкращения и икономии в рамките на борбата си с дълговата криза. С това страните искат да получат повече време от европейските си партньори да сложат в ред своите публични финанси, съобщават световните медии.

В четвъртък кабинетът на Испания одобри държавния бюджет за 2013 г., който включва нови мерки за икономии в размер на около 20 милиарда евро, за да може да бъде постигната целта за дефицит от 3,8% от БВП.

Съгласно плановете на правителството единствено ще се увеличат разходите за пенсии, за училищата и за погасяване на лихвите по плащанията на държавния дълг.

През следващата година пенсиите ще бъдат увеличени с 1%. За целта, правителството ще изтегли над три милиарда евро от резервния пенсионен фонд.

Парите за министерствата ще бъдат намалени с 8,9%, за да се спестят 3,883 милиарда евро, а заплатите на държавните служители ще останат замразени за трета поредна година.

В Гърция лидерите на партиите в коалиционното правителство успяха да се договорят по основните положения в новия пакет с мерки за икономии в размер на 11,5 милиарда евро. Без него международните кредитори няма да отпуснат поредния транш от финансовата помощ за страната. Икономиите трябва да бъдат постигнати чрез орязване на заплати и пенсии, включително увеличаване на пенсионната възраст от 65 на 67 години, съкращаване на около 15 000 държавни служители, както и други 2 милиарда евро от данъчни мерки.

Вчера Гърция даде старт на мащабна приватизационна програма, целяща да набере свежи пари. Сред компаниите обявени за раздържавяване са дружеството за спортни залози ОПАП, държавната газова компания ДЕПА, електрическата компания ДЕИ, спестовната каса, както и пристанища, летища, железопътни компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ