Как терорът удря икономиките на страните

Как терорът удря икономиките на страните

Как терорът удря икономиките на страните

Терористичните атаки значително отслабват икономическата активност и оказват продължителен негативен ефект върху икономиките на страните, свидетелстват данни от огласено днес изследване на Moody’s Investors Service.

"През 2013 година например, в 10-те държави, които най-често са били подложени на терористични атаки е регистрирано рязко забавяне на ръста на икономиката и забавяне на темпа на растеж на БВП средно между 0,5-0,8%. По-лошото е, че този негативен ефект продължава поне още пет години”, отбелязват анализаторите от Moody’s.

Още по-тежки са последствията от терористичните атаки върху инвестициите: обемът им се съкращава средно от 1,3% до 2,1%.

За да направят оценка на последствията за икономиката от терористичните атаки, анализаторите на агенцията проследили показателите на 156 държави за периода от 1994 до 2013 г..

Така установили, че през 2013 г. над  60% от терористичните актове са извършени в общо 4 страни, като най-много са били в Ирак (24%) и Пакистан (19%).  Според анализа, икономиката на Ирак би нараснала с 8,2% ако бе успяла да избегне терористичните атаки в периода 2008 - 2013 г., а стойността на  държавни заеми би била по-ниска с цели 150 процента. Икономиката на Пакистана би била с 5,1% по-висока, а стойността на държавни заеми – с около 100% по-ниска.

Обемът на инвестиции в икономиката на Ирак би бил с 15,1% по-голям, а в икономиката на Пакистана – с 9,3%.

"Тези данни съвсем очевидно говорят, че загубите, които икономиките на Ирак и Пакистан търпят от тероризма, се измерват в милиарди долари.", коментират анализаторите.

Аналогичен е ефектът от терористичните атаки и върху икономиките на развитите страни, добавят те.
 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ