Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кипър получи спасителния си пояс
Европа одобри отпускането на спасителен заем от 10 млрд. евро за Кипър късно тази нощ след 12-часови тежки преговори, предаде АФП. В замяна президентът Никос Анастасиадис обеща да преструктурира двете най-големи банки на острова - Laiki Bank и Bank of Cyprus. Laiki Bank ще бъде затворена, а Bank of Cyprus - основно реформирана, посочи Economic Times.
От тази сутрин кипърските граждани ще могат да теглят и само до 100 евро от банкоматите в страната. Това решение бе взето от Централната банка на Кипър. Тегленията от сметките пък ще бъдат ограничени до 10 хиляди евро на месец.
През следобеда преди заседанието на "тройката" донори ЕС, ЕЦБ и МВФ Анастасиадис бе в разговори с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, на Европейската централна банка Марио Драги и други лидери, сред които президентът на МВФ Кристин Лагард. Целта на разговорите бе да се очертаят рамките на споразумение, което да се дискутира на срещата с европейските финансови министри.
Тя започна с 4 часа закъснение около 22:00 в Брюксел. По време на разгорешените преговори Анастасиадис на няколко пъти заплаши с оставка. „Вие искате да ме принудите да подам оставка”, е казал Анастасиадис, цитиран от "Дарик". „Правя предложение и не сте съгласни, правя още едно и пак същото. Какво искате от мен да направя?”.
Постепенно двете страни са постигнали споразумение и спасителният заем е бил одобрен.
Тази сутрин кипърският парламент прие без забавяне законопроект за преструктурирането на банките в страната, предаде агенция Интерфакс.
По-рано беше приет и законопроект за създаването на национален солидарен фонд от държавните активи. Освен това правителството получи правото да контролира движението на капитала в банковата система.
Според експерти законопроектът за преструктурирането на банките е най-спорният от одобрените документи. Той предвижда отделяне на лошите кредити в банките със затруднения. Новите мерки би трябвало да защитят по-дребните вложители, които са и по-голямата част от населението на страната.
Лицата с влогове над 100 хил. евро обаче, както и акционерите и собствениците на ценни книжа, ще поемат на плещите си цената на преструктурирането и вероятно ще претърпят големи загуби. Всички активи над прага от 100 хил. евро ще бъдат замразени, докато не стане ясно колко ще е нужно за рекапитализирането на Bank of Cyprus, докато банката не достигне капиталов коефициент от 9 процента. Говори се и за еднократно облагане на едрите депозити с 30-процентов данък.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че мярката ще сведе размера на кипърския банков сектор до нормата за ЕС. Шойбле допълни, че от ЕС, МВФ и ЕЦБ "ще се свържат с руското правителство". Както е известно, голяма част от капиталите в кипърските финансови институции идват именно от Русия.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.