Кой от какво печели най-много на световната карта на експорта

Кой от какво печели най-много на световната карта на експорта

Когато ни се наложи да оценяваме позициите на дадена страна на световния пазар, първото, което ни хрумва е с какъв продукт присъства на него. Невинаги се получава най-добрия портрет, ако икономиката на дадена страна се преценява главно по нейния експорт. Затова пък се добива добра представа как изглежда в общи линии световната търговия.

"Бизнес Инсайдър" реши да онагледи тази предствата с карта, в която всяка страна е обозначена с определен цвят в зависимост от предмета на износ, който й носи най-голяма изгода. При съставянето й са ползвани данни на ЦРУ.

Европа, по версията на анализаторите от  ЦРУ и "Бизнес Инсайдър", за пореден път затвърждава репутацията си на производител и водещ износител на високотехнологична продукция, а също и на автомобили – от техния износ печелят най-много  Германия и Швеция.

Балканите ярко се открояват на общоевропейския фон: тук господстват металургия, текстил и селско стопанство.

Доста показателно е, че САЩ и Китай – две диаметрално противоположни икономики, присъстват на картата в един и същ цвят, с който е означен експорт на електроника и свързани с този отрасъл стоки. Все пак, при САЩ става въпрос за самолети, компютри и телекомуникационно оборудоване, а при Китай – най-вече за електронна ширпотреба и промишлено оборудване.

В разнообразна Азия има от всичко – от вече споменатата електроника (Китай, Тайланд и Малайзия) и лега промишленост (Пакистан, Бангладеш), до автомобили (Япония) и скъпоценни камъни (Индия). На нефт и суровини се гради експорта на Индонезия и държавите от Средна Азия.

 Африка и Латинска Америка са си същите, както преди десетилетие назад: нефт, скъпоценни камъни, метали, текстил и селскостопанска продукция. Изключение е Бразилия, която все повече печели от продажба на промишлена продукция, в частност, транспортни средства.

Екзотично лилаво петно се мъдри там, където е Афганистан, за който се е наложило съставителите да въведат специална рубрика „Друго”. В случая се има предвид опиум. Бизнесът е нелегален, незаконен и затова няма ясни и категорични данни по въпроса. Според някои източници още преди седем години търговията с опиум е съставлявала 53% от БВП на страната.
Цялата карта и отделните части на "пъзела" можете да разгледате в галерията тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ