Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Контрабанден хляб от Румъния може да залее България
Контрабанден хляб от Румъния може да залее българския пазар. Около това мнение, макар и с известни резерви, се обединиха пред bTV председателят на Асоциацията на земеделските производители Христо Цветанов и председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева.
Прогнозите са, че румънският хляб ще мине Дунава, заради по-лесната комуникацията между двете страни благодарение на „Дунав мост”. Румънският хляб е по-евтин с 32% от нашия. До момента няма внос, но при евентуален такъв ДДС се плаща в държавата, в която се реализира стоката. Кукушева обаче обясни, че няма как да се регулира плащането на данъка. Няма и ясно поет ангажимент от правителството по този въпрос.
Кукушева добави, че хлябът у нас е поевтинял с едноцифрено число в стотинки, но отказа да бъде по-конкретна. Килограм хляб тип „Добруджа” се движи около 0,91 лв.
„Около 40% са паднали цените на царевицата и пшеницата. Основно изнасяме фуражна пшеница. 1,5 тона са изнесени за 2 месеца”, заяви Христо Цветанов. Той добави, че фуражната пшеница у нас е най-евтина.
Проверка на bTV показа, че за румънските производители не е изгодно да изнасят хляб за България. След свалянето на ДДС килограм румънски хляб струва 2 леи, което е около 1,20 лв. Той обаче се оскъпява, тъй като фирмите плащат и такса за преминаването на Дунав мост.
„Досега не сме изнасяли хляб в Русе и България, няма и да го направим. Макар производствените цени да паднаха, в търговската мрежа намалението е едва с 5 бани. Количеството хляб е по-малко в последно време, за разлика от онова, което беше преди”, обясни Мария Ене, началник производство във фирма за хляб в Гюргево.
Допреди година в Русе имаше магазини, които продаваха хляб от северната ни съседка. Доставчикът обаче е фалирал.
За да се насърчи родното производство, малките хлебопроизводители настояват за намаление на ДДС върху хляба и данъчни облекчения при инвестиции.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.