Контрабанден хляб от Румъния може да залее България

Контрабанден хляб от Румъния може да залее България

Контрабанден хляб от Румъния може да залее България

Контрабанден хляб от Румъния може да залее българския пазар. Около това мнение, макар и с известни резерви, се обединиха пред bTV председателят на Асоциацията на земеделските производители Христо Цветанов и председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева.

Прогнозите са, че румънският хляб ще мине Дунава, заради по-лесната комуникацията между двете страни благодарение на „Дунав мост”. Румънският хляб е по-евтин с 32% от нашия. До момента няма внос, но при евентуален такъв ДДС се плаща в държавата, в която се реализира стоката. Кукушева обаче обясни, че няма как да се регулира плащането на данъка. Няма и ясно поет ангажимент от правителството по този въпрос.

Кукушева добави, че хлябът у нас е поевтинял с едноцифрено число в стотинки, но отказа да бъде по-конкретна. Килограм хляб тип „Добруджа” се движи около 0,91 лв.

„Около 40% са паднали цените на царевицата и пшеницата. Основно изнасяме фуражна пшеница. 1,5 тона са изнесени за 2 месеца”, заяви Христо Цветанов. Той добави, че фуражната пшеница у нас е най-евтина.

Проверка на bTV показа, че за румънските производители не е изгодно да изнасят хляб за България. След свалянето на ДДС килограм румънски хляб струва 2 леи, което е около 1,20 лв. Той обаче се оскъпява, тъй като фирмите плащат и такса за преминаването на Дунав мост.

„Досега не сме изнасяли хляб в Русе и България, няма и да го направим. Макар производствените цени да паднаха, в търговската мрежа намалението е едва с 5 бани. Количеството хляб е по-малко в последно време, за разлика от онова, което беше преди”, обясни Мария Ене, началник производство във фирма за хляб в Гюргево.

Допреди година в Русе имаше магазини, които продаваха хляб от северната ни съседка. Доставчикът обаче е фалирал.

За да се насърчи родното производство, малките хлебопроизводители настояват за намаление на ДДС върху хляба и данъчни облекчения при инвестиции.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ