Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Край на „вечния длъжник” у нас?
Депутати предлагат да се сложи край на „вечния длъжник" в България. Промените предвиждат само в срок от 10 години фирмите и финансовите институции да могат да водят дела срещу своите длъжници.
Мотивите за промените са, че от европейските страни само в България и Румъния няма закон за личния фалит на физическите лица и те реално остават вечни длъжници, предаде bTV. Вносителите на законопроекта от ГЕРБ припомнят, че за повечето вземания има 5-годишна давност, но с всяко действие на кредитора тя се прекъсва и започва да тече наново.
„Така даже и след 10-15 години гражданинът продължава да дължи. Даже и ако почине, наследниците му продължават да дължат на същия кредитор”, казва Емил Радев.
Промените засягат само физически лица, защото за фирмите важи възможността да обявят несъстоятелност по търговския закон и да прекратят задължението си. За хората обаче такъв вариант няма.
„Гражданите в даден момент са принудени, когато нямат възможност да изплатят задължението си, да започнат да работят в сивия сектор, за да не получават официално възнаграждение”, допълва Радев.
Едно от оплакванията на потърпевшите е, че жалбите на финансовите институции се разглеждат от съда много по-бързо, отколкото техните собствени. Ако законът стане факт, давността на задълженията към фирми и банки ще се изравни с давността на дълговете към държавата. На десетата година тя губи правото си да ни преследва за данъци и такси.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.