Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кредит Център: Очакванията, че 2013 ще бъде по-добра година, не се оправдаха
Въпреки интересните есенни промоции и новите кредитни продукти, политическата нестабилност притеснява част от потребителите на кредити. Очакванията, че 2013 година ще бъде осезаемо по-добра от 2012-а и възстановяването от световната криза ще започне с по-бързи темпове не се оправдаха, заключава консултантската компания Кредит Център.
Високите нива на безработица, ниският ръст на икономиката и неспиращите политически протести накараха част от планиралите покупка на имот с кредит да заемат изчакваща позиция. Традиционно най-активният период за кредитния пазар – последните 4 месеца на годината, започват с по-ниска активност в сравнение с края на 2012 година, когато обществото бе по-оптимистично настроено, коментират анализаторите.
Разгорещеният дебат за промените в закона за кредитните институции повдигна редица въпроси за възможностите да има по-сериозна държавна намеса на кредитния пазар и до какво би довела тя – до по-голяма защита на получателите на кредити или до поскъпване на кредитите и ново свиване на кредитирането.
„11% от клиентите през септември търсеха информация за процедурата за покупка на имот от съдия-изпълнител и възможно ли е това да стане с кредит. След като подробно им разясним как реално може да се направи такава покупка и какви са възможностите тя да бъде кредитирана от банка, повечето клиенти намират процедурата за доста сложна и се насочват към свободния пазар на имоти”, обясни Тихомир Тошев от Кредит Център.
„Много малко клиенти избират възможността да ипотекират съществуващ имот и с парите от кредита да участват на търгове при съдия-изпълнители, като обикновено имота, който ипотекират, е на техни роднини, съгласни да ги подкрепят в това начинание”, допълни Тошев.
Друг проблем на продажбите при съдия-изпълнителите е, че най-голям обем от имотите, предлагани от тях, са с бизнес предназначение и по-малко са атрактивните предложения за жилища – апартаменти и къщи в градовете, които представляват интерес за активните купувачи в момента.
Наред с негативните тенденции на пазара, при изтеглилите кредит през септември се видя и завръщане на оптимизма от времето преди кризата – той се изразява в това, че хората смятат, че ще успят да погасят кредитите си значително по-бързо от срока, за който са ги изтеглили – най-често между 16 и 20 години. 68% от клиентите, изтеглили кредит с Кредит център, са заявили като задължително условие за кредита си той да е без такса за предсрочно погасяване със собствени средства. Нагласата, че ще се справят с кредита си в рамките на 5-6 години, най-често се среща при домакинствата с доходи над 2000 лева месечно, които очакват финансовите им средства в бъдеще да се увеличават или разчитат да получат в следващите години по-сериозен еднократен приход - най-често от продажбата на друг имот.
През септември средният размер на изтеглените заеми за страната в евро е 31 449, което е без промяна спрямо нивата от последния летен месец на годината. Съотношението между българската и европейската валута за пореден път е в полза на лева – вече 70% от всички заети средства са в българска валута, а 30% - в евро, отчитат от Кредит Център.
Средният размер на изтеглените ипотечни кредити отново е най-голям в София, като през септември той надхвърля 37 000 евро, докато стойността му е най-ниска в Града на седемте тепета – малко под 19 000 евро. През миналия месец 56% от всички кредити в столицата са били в евро, докато българската валута остава предпочитана от 76% от получилите заем сред жителите на Бургас, от 73% от кредитополучателите в Пловдив и от 68% от варненци.
Въпреки че остават най-активната група на ипотечния пазар, се отчита спад на изтеглените финансови средства от потребители между 26 и 35 години спрямо август – 45%. За сметка на това е увеличен делът на възрастовата група 36-45 години, който през септември е 35%. От Кредит Център отчитат леки промени надолу в дяловете на най-младите и на най-възрастните клиенти – съответно 3,2% и 16,8%.
Консултантите отчитат, че през септември най-предпочитаният заем е между 10 000 и 50 000 евро – такива са изтеглили над 83% от клиентите. Едва 2,1% се спират на сума под 10 000 евро, а 3,2% избират кредит между 70 000 и 90 000 евро. Близо 8 е процентът на потребителите, които избират суми от 50 000 до 70 000 евро, а малко над 3.5% са изтеглили над 90 000 евро.
Близо 98% от кредитополучателите се възползват от ипотечен кредит с цел покупка на жилище, а 2,3% теглят заем за лично ползване. Тук влизат и случаите, в които се ипотекира, за да се купи имот на търг.
През септември повечето от клиентите предпочитат да се обвържат с погасяване на кредит между 16 и 20 години – 41,4%. През изминалия месец отново малко под 30% избират период от 21 до 25 години, за да се справят със задълженията по кредитите си, а 12,1% са тези, които избират с 5 години по-дълъг период. По данни на компанията най-малък дял заемат кредитополучателите, които избират срок на ипотечни кредити до 10 години и над 30 години – съответно 1,9% и 4,7%.
Анализът на Кредит Център сочи, че през първия месец на есента 47,1% избират процент на финансиране, който може да покрие между 60-80% от стойността на сделката. Друг голям дял (21,3%) е на клиентите, които имат нужда от 50-60% външно финансиране. Най-малък е процентът на потребителите – 2,8%, които имат нужда от значимо покритие на цената (90-100%), следван от дял с 4,3%, които ползват до 40% покриване на общата стойност.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.