Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Криминализирането на умишленото укриване на осигуровки ще има дисциплиниращ ефект
Трябва ли да има затвор за неплащане на осигуровки, както проектът на нов Наказателен кодекс? Започнахме дискусия сред висши мениджъри по темата след като правителството одобри проектозакона и го внесе за разглеждане в парламента. Своята гледна точка до момента представиха Васил Мирчев, председател на Съвета на директорите на ВМ Финанс Груп и Кирил Вътев, собственик на "Тандем" АД. Ето и позицията на Станислав Разпопов, регионален директор за Югоизточна Европа в Dunapack Packaging GmbH и изпълнителен директор на Дунапак Родина АД
Като ръководител на компания, голям данъкоплатец и осигурител, разбирането ми винаги е било, че работодателят безусловно трябва да плаща осигуровките в срок и в пълен размер, според възнагражденията, които е договорил и изплаща.
Проблемът у нас е, че в годините на т.нар. преминаване към пазарна икономика, всички се убедихме, че средствата, които постъпват в осигурителните фондове, се управляват непрозрачно и неумело. В резултат се изгуби доверието в осигурителната система като цяло и съответно я няма мотивацията за плащане на осигуровки.
Личната ми позиция е в подкрепа на криминализирането на неплащането на осигуровки, но на санкция да подлежат и двата субекта в трудово-правните отношения: и работодателя и работника, за да има равнопоставено третиране на престъплението. Считам още, че една голяма част от задължителните осигурителни прагове не са актуални и в тази посока може също да се работи по-активно и с по-гъвкав подход.
Криминализирането на умишленото укриване и неплащане на осигуровки ще има превантивен и дисциплиниращ ефект, наред с това ще допринесе за изсветляване на икономиката и подобряване на конкурентната бизнес среда. Но по-важният въпрос е в осъществяването на контрола по прилагането на закона и качествено работеща съдебна система. Иначе ще си имаме поредния закон, който се спазва избирателно...
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.