Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Къде се учи за милионер
Водещата британска инвестиционна компания Skandia проведе специално изследване сред богати англичани, за да състави този необичаен рейтинг на университетите, чиито възпитаници най-често стават милионери. Освен различните проследени показатели, в хода на проучването са анализирани и биографиите на 550 богати британци.
Лидер в тази класация е Лондонският университет (University of London), който се състои от 19 различни колежи и 10 специализирани изследователски института. Понастоящем в него се обучават 120 000 студенти. 10,9% от милионерите, обхванати в изследването са завършили именно този университет.
Сред знаменитите му възпитаници е милиардерът инвеститор Джордж Сорос, който е учил в London School of Economics (подразделение на Лондонския университет). Писателят милионер, автор на трилъри и исторически романи Кен Фолет също е възпитаник на този университет, където е учил философия.
Лондонския университет е и един от лидерите в класацията на най-популярните сред чуждестранни студенти висши учебни заведения във Великобритания. Освен това е и втори в рейтинга на вузовете, в които учат най-богатите студенти.
Втори в списъка с „ковачницата на милионери” е един от най-старите университети в света – Оксфорд. В Oxford University са учили стотици известни политици, писатели, бизнесмени и общественици, като независимо от попрището, към което се насочват, повечето от тях постигат успех. Едно от доказателствата е, че 7,8% от британските милионери са се дипломирали в Оксфорд. Престижният университет е дал на света някои от най-великите писатели, мислители, учени и бизнес лидери, включително милиардера Нет Ротшилд.
Знаменитият Кеймбриджски университет (Cambridge University), признат за най-добрия университет в света според рейтинга QS World University Rankings 2011/12 е излъчил 5,5% от британските милионери. Може би по-ценният му принос е, че освен тях е дал на света 88 Нобелови лауреати – по този показател неизменно заема едно от първите места сред висшите учебни заведения на планетата. Много от неговите възпитаници също така работят в сферата на СМИ и изкуствата като британския актьор, комик, журналист, писател, поет, режисьор, сценарист и драматург Стивън Фрай например, станал милионер с мюзикъла си „Аз и моето момиче”.
Университетът в Лийдс (University of Leeds) е едно от най-добрите висши учебни заведения в страната, лидиращо в области като електроника, хранителна промишленост, градско планиране и транспорт, преподаване на чужди езици. 3,9 % от британските милионери са го завършили. Сред тях например е фронтменът на Dire Straits Марк Нопфлър. Интересното е, че, според рейтинга на финансовото положение на студентите, в този вуз влизат да учат най-бедните ученици от Великобритания.
Университетът в Манчестър, който обучава около 40 000 студенти е пети в тази класация с дипломирани 3,5% милионери. Той също така се гордее с 25 лауреати на Нобелова награда. Сред известните му възпитаници е Бен Елтън, изучавал в него драма.
Университетът Сейнт Андрюс (University of St Andrews), известен с трайната си връзка с кралското семейство дели петото място с Манчестър, произвел същото количество милионери. Той е и най-старият университет в Шотландия.
Бирмингамският университет (University of Birmingham) е подготвил 2,7% от милионерите в изследването. Сред известните му възпитаници е изпълнителният директор на „Манчестър Юнайтед” и член на Съвета на директорите на футболната асоциация Дейвид Гил.
Бристолският университет (Bristol University) може да се похвали с дял от 2,3% милионери в списъка, в това число и популярният комедиен дует Мат Лукас и Дейвид Уилямс.
На същия процент милионери е дал път в живота и Университета в Единбург. Сред знаменитите му възпитаници блестят имената на Чарлз Дарвин и сър Артър Конан Дойл, а също и на бившия премиер на Великобритания Джеймс Гордън Браун.
Класацията завършва Университетът в Астон (Aston University), в който са се обучавали 2% от британските милионери. Сред тях е и шефът на British Petroleum Тони Хауард.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.