Лоши данни за бизнес климата у нас през март

Лоши данни за бизнес климата у нас през март

За първи път от пет месеца насам бизнес климатът у нас се влошава, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

Стопанската конюнктура в България през март отбелязва негативна промяна. Общият показател на бизнес климата намалява с 4,1 пункта спрямо февруарското си равнище поради по-неблагоприятния в сравнение с предходния месец бизнес климат в промишлеността, строителството и услугите.

През март, най-голям спад в показателя има в сектора на услугите, където „бизнес климата“ рязко намалява - равнището му спада с цели 14,9 процентни пункта в сравнение с предходния месец.

Това се дължи на неблагоприятните оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Влошават се и мненията на мениджърите за настоящото и очакваното търсене на услуги

В промишлеността съставният показател „бизнес климат“ пада под нивото си от февруари с 3,9 пункта поради влошените очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Последната анкета регистрира и свиване на очакванията за увеличение на дейността през следващите месеци.

Съставният показател „бизнес климат в строителството” се понижава с 1,7 пункта спрямо предходния месец, което се дължи на малко по-резервираните оценки и очаквания на строителните предприемачи по отношение на бизнес състоянието на предприятията от бранша. По тяхно мнение има известно подобрение в осигуреността на производството с поръчки в сравнение с предходния месец, като и прогнозите, свързани със строителната дейност през следващите три месеца, са благоприятни.

Единствено в търговията на дребно бизнес климатът у нас се подобрява през март с 4,1 пункта в сравнение с предходния месец. Това се дължи на по-оптимистичните очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца, тъй като по отношение на настоящото бизнес състояние има влошаване.

Анкетата регистрира и намаление на обема на продажбите на дребно спрямо предходния месец. За следващите три месеца обаче очакванията са силно завишени и не са съпроводени с подобни очаквания по отношение на поръчки към доставчиците, стоковите запаси се оценяват като нормални за сезона.

Във всички сектори, като основен проблем за стабилизиране мениджърите посочват недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ