Лоши данни за бизнес климата у нас през март

Лоши данни за бизнес климата у нас през март

За първи път от пет месеца насам бизнес климатът у нас се влошава, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

Стопанската конюнктура в България през март отбелязва негативна промяна. Общият показател на бизнес климата намалява с 4,1 пункта спрямо февруарското си равнище поради по-неблагоприятния в сравнение с предходния месец бизнес климат в промишлеността, строителството и услугите.

През март, най-голям спад в показателя има в сектора на услугите, където „бизнес климата“ рязко намалява - равнището му спада с цели 14,9 процентни пункта в сравнение с предходния месец.

Това се дължи на неблагоприятните оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Влошават се и мненията на мениджърите за настоящото и очакваното търсене на услуги

В промишлеността съставният показател „бизнес климат“ пада под нивото си от февруари с 3,9 пункта поради влошените очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Последната анкета регистрира и свиване на очакванията за увеличение на дейността през следващите месеци.

Съставният показател „бизнес климат в строителството” се понижава с 1,7 пункта спрямо предходния месец, което се дължи на малко по-резервираните оценки и очаквания на строителните предприемачи по отношение на бизнес състоянието на предприятията от бранша. По тяхно мнение има известно подобрение в осигуреността на производството с поръчки в сравнение с предходния месец, като и прогнозите, свързани със строителната дейност през следващите три месеца, са благоприятни.

Единствено в търговията на дребно бизнес климатът у нас се подобрява през март с 4,1 пункта в сравнение с предходния месец. Това се дължи на по-оптимистичните очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца, тъй като по отношение на настоящото бизнес състояние има влошаване.

Анкетата регистрира и намаление на обема на продажбите на дребно спрямо предходния месец. За следващите три месеца обаче очакванията са силно завишени и не са съпроводени с подобни очаквания по отношение на поръчки към доставчиците, стоковите запаси се оценяват като нормални за сезона.

Във всички сектори, като основен проблем за стабилизиране мениджърите посочват недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Големите европейски реки са завладени от микропластмаса
Зеленски потвърди, че в руската Белгородска област има украински войски
Северна Корея отваря първия компютърен клуб без компютри, но под строг контрол на властта
ЕК предложи контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай обеща да се „бори докрай“
Все повече милиардери отправят оферти за превръщане на компании в частни на фона на пазарния хаос
Как мениджърите могат да оказват позитивно въздействие върху служителите?
Докато всички губят, Бъфет печели
Управлявайте по-добре върховете и спадовете на малкия си бизнес