Масови уволнения на висшия мениджмънт в енергетиката

Масови уволнения на висшия мениджмънт в енергетиката

Масови уволнения на висшия мениджмънт в енергетиката

23 висши служители от 11 дружества под шапката на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще бъдат уволнени, обяви ресорният служебен министър Асен Василев.

Кадровата мярка ще обхване най-вече ръководствата на дружествата, най-вече енергийни предприятия, но и други, уточни министърът. На този етап той не цитира конкретни имена само посочи, че вероятно ще бъде сменен и изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй” . Постът сега се заема от Валентин Николов, бивш депутат от ГЕРБ.

Ще направим предложения за конкурс за избор на нов изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй", каза Василев.

За останалите предприятия уточни, че ще бъдат сменени управленските бордове, които от своя страна ще изберат нови изпълнителни директори.

Причината за готвените кадрови промени конкретно в държавните енергийни дружества е, че не е спазена насоката, дадена от министерството - първо да се търсят резерви в системата, а след това се правят искания за по-високи цени на енергията, коментира министърът.

Той предупреди за предстоящи рокади както в енергийни дружества, така и в МИЕТ още след правителственото заседание в сряда.

 Междувременно, от Агенция "Митници" съобщиха, че е уволнено цялото ръководство на Митница Бургас заради направените вчера разкрития, че четирима служители, сред които и директорът Валери Стефанов са участвали в разпломбирането на измервателните уреди на данъчен склад Нефтопристанище Росенец на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД  и по този начин са създали възможност няколко дни без контрол да се изнасят горива от склада. Започнати са дисциплинарни производства, а Агенция "Митница" от своя страна е освободила от длъжност директорът на Митница Бургас,  Валери Стефанов, заместник-началникът на същата митница Кирил Динев и началникът на отдел „Последващ контрол” Ростислав Йонев.

Началникът на сектор „Енергийни продукти” в отдел „Акцизи” в митницата Калина Димитрова е понижена в по-долен ранг. За срок от 45 дни ръководството на митницата е поверено на Венцислав аладжов, заместник-началник на Митница Русе-

Започнала е и процедура по преразглеждане на издадения Акт за съответствие с изискванията на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) на данъчен склад Нефтопристанище Росенец на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД., съобщават още от Агенция "Митници".

Няма основание за отнемане на лиценза на Нефтопристанище Росенец преди 2 юни. Дотогава складът е задължен да монтира измервателни уреди и те да подават информация за количествата гориво. Ако това се случи в срок, лицензът на "Росенец" няма да бъде застрашен.

Припомняме, че в края на юли 2011 г. бята отнети лицензите на акцизния склад на бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим" и на петролния терминал "Росенец" заради липса на измервателни уреди. С решение на съда рафинерията продължи да работи без лиценз, а десетки митничари следиха движението на горивото.

По-късно измервателните уреди бяха поставени според изискванията. В края на януари 2012 г. "Лукойл Нефтохим" си върна лицензите и за акцизния си склад, и за петролния терминал "Росенец", след като Агенция  "Митници" удостовери, че измервателните им уреди вече отговарят на изискванията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ