МВФ: Световното икономическо възстановяване е незадоволително

МВФ: Световното икономическо възстановяване е незадоволително

„Глобалното икономическо възстановяване остава твърде бавно, твърде крехко и твърде неуравновесено”. Това  заяви ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, изтъквайки повишаващите се рискове от колебанията на финансовите пазари, които произтичат от различия в паричната политика на водещите централни банки.

Кристин Лагард потвърди прогнозата на МВФ, че повече от шест години след световната финансова криза глобалната икономика ще нарасне с едва 3,5% през тази година и с 3,7% през 2016 г.

„Подобен растеж е все още под нивата, които би трябвало да се очакват след такава криза, заяви Лагард в реч пред жените студенти в индийската столица Ню Делхи. „Гледайки напред, може да дойде нещо по-добро, с оглед ниските петролни цени и лихвени проценти. И все пак съществуват значителни рискове пред настоящото крехко глобално възстановяване”, заяви Лагард.

По думите й основният риск идва от „асинхронната парична политика” в развитите икономики, като, от една страна, Съединените щати и Великобритания провеждат нормализация на паричните си и лихвени политики, докато еврозоната и Япония увеличават своите парични стимули.

„Дори ако този процес е добре управляван, той може да доведе до прекомерна волатилност на финансовите пазари, включително в Индия”, заяви шефът на МВФ, цитиран от агенция Ройтерс.

Тя също така отбеляза, че еврозоната и Япония са застрашени от това да останат с нисък икономически растеж и ниска инфлация, което ще направи трудно намаляването на безработицата, дълговете и ще доведе до повишаване на риска от рецесия и дефлационен натиск, предаде БНР. „Развиващите се пазари, междувременно, могат да се сблъскат с „тройния удар” на по-силния щатски долар, по-високите глобални лихвени проценти и по-волатилните капиталови потоци”, подчерта Лагард.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ