Министър Стойнев: Има риск да се повтори газовата криза от 2009 г.

Министър Стойнев: Има риск да се повтори газовата криза от 2009 г.

Министър Стойнев: Има риск да се повтори газовата криза от 2009 г.

Има риск от газова криза тази зима, както през 2009 година, предупреди енергийният министър Драгомир Стойнев на пресконференция в Министерски съвет.
„Силно съм притеснен от спора между Украйна и Русия по този въпрос. Силно се надявам кошмарът с газовата криза от 2009 година да не се повтори; взимат се мерки“, обясни Стойнев.

През 2009 година Украйна спря транзита на руския природен газ за европейските пазари, заради финансови неуредици с Русия и така голяма част от Европа остана без газ, отопление и гориво. Една от засегнатите страни беше и България. Сега, четири години по-късно назрява същият конфликт. Русия отново заплаши да спре доставките на синьо гориво към Украйна. В началото на миналата седмица "Газпром" поиска непогасените задължения в размер на почти 900 млн. долара да бъдат изчистени. В противен случай руският монополист предупреди, че Украйна ще трябва да плаща предварително за всички газови поръчки. Според редица анализатори новият натиск на Москва е свързан със сближаването на Киев и Европейския съюз. Този сценарий обаче беше отхвърлен от руския премиер Димитри Медведев с думите, че става дума за икономически претенции. "Няма никаква връзка. Трябва да се плаща, без значение къде се намира държавата, в митническия съюз или ЕС, в НАТО или не. Трябва да се плаща", заяви в интервю за "Ройтерс" Медведев.

Изграждането на газовата връзка със Сърбия става основен приоритет за следващата година, заяви Стойнев.  "Булгаргаз" беше първата фирма, която подписа договор със сръбска фирма за доставка на газ. Преди месец поканих сръбската министърка на енергетиката, за да ми обясни забавянето от сръбска страна. Вече има и сериозен интерес от турска страна и предстои среща с турския ми колега, за да видим кога може да започне изграждането на такава връзка, обясни министър Стойнев.

„Миналата седмица бе даден старт на един изключително важен за Европа проект - „Южен поток", крайната му точка е Италия. Октомври е взето решението да започне изграждането на морската част, която е 18 млрд. евро", посочи Стойнев, цитиран от „24 часа“. „Информирах колегите ми относно действията на българското правителство - проектът "Южен поток" изцяло ще спазва българското и европейското законодателство и "Газпром" и БЕХ се споразумяха да се даде достъп на трета страна до проекта“, каза още министърът.

По думите му този проект е важен за България, защото е важно да имаме регулярни доставки на природен газ, както и сигурност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ