Много информация - ниски резултати!

Много информация - ниски резултати!

Много информация - ниски резултати!

Чувстваме се претоварени, но и продуктивни, доволни от способността си да жонглираме с няколко неща едновремeнно. В действителност обаче, този вид поведение ни прави по-малко ефективни. От половинвековните изследвания на когнитивната наука знаем, че хората, които се занимават с няколко неща едновременно, вършат по-малко работа и пропускат информация. Така наречения мултитаскинг отнема средно около 15 минути, за да се върнем към основната задача, а ефективността ни спада с около 40%, пише Harvard Business Review.

В наше време имаме мозък с милиарди неврони, но като че ли сме неспособни да правим много неща наведнъж. Мозъкът ни сам избира каква информация да обработва. Например, когато говорите с клиент по телефона и вършите работа пред компютъра си, много вероятно е да чувате по-малко от това, което клиента казва. Тогава защо се опитваме постоянно да го правим?

Може би, защото така сме устроени - човешкият мозък е програмиран да откликва на всякакви съобщения, независимо дали са словесни или несловесни. Информацията, която обогатява осведомеността ни, се обработва автоматично, без значение върху какво друго се опитваме да се фокусираме. В ежедневието сами изпитваме желание за повече информация, защото тя ни кара да се чувстваме удобно.

Парадоксалното е, че повечето информация води до дискомфорт. Затова вършете задачите си една по една. Обикновено, вниманието започва да отслабва след 18 минута след началото на работата по даден проект. Тогава прекъснете и започнете нещо друго, но си оставете бележка докъде сте стигнали с първата задача.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ