Мразя работата си! Какво да правя?

Мразя работата си! Какво да правя?

„Мразя работата си! Чувствам се в капан и разочарован. Ходя на работа с неудоволствие и усещам, че постоянно си гледам часовника в очакване работният ден да свърши. С много голямо нетърпение чакам уикендите. Всяка неделя вечер съм малко натъжен. Не мога да се откажа – имам нужда от парите. А и не е много лесно да си намериш хубава работа в днешно време. Какво да правя?“

Този въпрос задава на специалистите по Човешки ресурси в Stress.About.com анонимен посетител в сайта им. Въпросът е класиран в раздела с „Най-често задаваните въпроси".

Отговорът: В последно време получаваме много въпроси от типа „Мразя работата си“. Твърде много, наистина, така че - не сте сам! Но това не означава, че трябва да приемете тези чувства и да се примирите с появата на неприятната мисъл, че трябва да отидете на работа, само защото и други се чувстват така. Има някои простички стъпки, които можете да следвате, за да промените настоящата ситуация, да преодолеете негативният стрес и разочарованието.

Първо, трябва да разберете по-добре какво означава усещането „Мразя работата си“. Различните хора откриват различни неща, които ги карат да я намразят. Иначе, като цяло има някои общи неща, които масово предизвикват лошото чувство към службата. Ето някои от тях:

Погрешна употреба на уменията. Ако сте твърде квалифициран, може да сте отегчен. Ако очакванията са твърде високи, може да се чувствате стресиран и пренатоварен.

Недостатъчно чувство за контрол. Хората имат естествена нужда от сигурност, от чувството, че контролират живота си. Като цяло, това чувство е много силно свързано с работата, която окупира ежедневието им. Ако чувствате, че случващото се в работата ви е тотално непредвидимо, може да изпитате високо напрежение, разочарование, депресия и омраза към това, с което се занимавате.

Голям натиск. Ще има ли много тежки последствия за вас, ако направите грешка?

Ниско признание. Един от най-често срещаните мотиви. Човек се чувства недооценен. Случва се, когато служителят полага максимални усилия, а не получава материална или вербална подкрепа за тях.

Може би отговаряте на някои от тези характеристики. Възможно е причината да е друга и вие я знаете.

Какво да сторите?

Напускането на работното място много често не е най-добрият вариант. Можете да последвате някои от следните съвети.

Обединете сили. За да се наслаждавате на работата си, трябва да бъдете предизвикани от точното количество сили – нито повече, нито по-малко. Знаете, че разполагате с определен умствен капацитет. Трябва да се научите да го управлявате чрез подходящо натоварване в работните часове, когато се чувствате силни и с почивки в подходящото време.

Направете работата си по-добро място. Можете да поискате среща с мениджъра или работодателя си и да говорите с него честно за това, което ви притеснява и ви пречи. Всъщност, той също има интерес вие да сте ефективни и да не се налага да си тръгвате, след което ще е необходимо да бъдат обучени нови служители. В разговора си предложете идеите, с чиято помощ ще облекчите положението си и в същото време ще са полезни за компанията.

Помнете някои от другите награди, които получавате, не само тези, които не ви се дават. В трудните моменти, когато се чувствате игнорирани, си спомнете защо сте постъпили на тази работа, как тя ви развива, какво сте научили от нея, с кои интересни и добри хора сте се запознали. Възнаграждавайте себе си за положения труд в края на деня или седмицата. Излизайте с приятели. Старайте се м работата ви максимално да бъде балансирана с приятно време с хора, които обичате, харесвате, уважавате и не говорят за нея.

Постарайте се да имате свой отбор на работното място. Важно е за вас да имате свой, доверен кръг от колеги, с които можете да споделите несгодите и хубавите моменти в службата.

Потърсете забавната страна! Да намерите повод за хумор в ситуация, която ви тежи е едно от висшите състояния на духа. И много помага.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ