Мръсният въздух може да струва 1% от световния БВП

Мръсният въздух може да струва 1% от световния БВП

Мръсният въздух може да струва 1% от световния БВП

Замърсяването на въздуха може да предизвика 6 до 9 млн. случая на преждевременна смърт до 2060 г. и да струва 1% от световния Брутен вътрешен продукт или 2600 млрд. долара годишно, прогнозира Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в доклад, публикуван вчера.

Броят на загубените животи в резултат на замърсяването на въздуха вече е ужасяващ и потенциалното му увеличаване през следващите десетилетия е страшно, коментира Саймън Ъптън, директор по околната среда в ОИСР.

През 2010 г. над 3 млн. смъртни случая, основно сред възрастни хора и сред деца, са били свързани с мръсния въздух. Според прогнозата на икономическата организация това число ще се удвои и дори утрои до 2060 г.

Докладът показва, че бездействието ще има значителната икономическа цена, отбелязва Ъптън.

Изчисленията на ОИСР включват ръста на разходите за здравеопазване. През 2015 годишните разходи за здравни грижи, свързани със замърсяването на въздуха, са достигнали 21 млрд. долара. Към 2060 г. сумата ще надхвърли 176 млрд. заедно с допълнителните медицински разходи и увеличаването на отпуските по болест. Според прогнозата болничните дни ще се увеличат от 1,2 млрд. до 3,7 млрд.

В изчисляването на икономическите загуби е включен и спадът на добивите в земеделието, което също страда от мръсния въздух.

Мръсният въздух е убил най-много хора в Индия, Китай, Корея и страните от Централна Азия като Узбекистан, където демографският ръст и пренаселеността на градове усложняват ситуацията допълнително.

Според Световната здравна организация  4 от 10-те града с най-мръсен въздух са в Индия.

Според ОИСР в страните от Западна Европа смъртността ще наламее заради преминаването към по-чисти енергийни източници и по-чисти видове транспорт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ