МС: Таксата за „зелена” енергия има балансираща функция

МС: Таксата за „зелена” енергия има балансираща функция

МС: Таксата за „зелена” енергия има балансираща функция

Облагането на производителите на „зелена” енергия с 20-процентова такса не е противоконституционно. Това се казва в становище на Министерски съвет във връзка с конституционно дело №1 от 2014 година, свързано с твърденията на президента Росен Плевнелиев, че мярката противоречи на основния закон.

Таксата върху приходите на ВЕИ централите беше приета в началото на декември миналата година. Депутатите решиха още за невнасянето на задължителната такса да се начислява лихва. Ако таксата не бъде платена в срок или се посочат неверни данни, които водят до намаляването й, се предвижда имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв, а при повторно нарушение - от 7000 до 15 000 лв. По изчисления на ДКЕВР се очаква таксата да донесе допълнителни приходи от 150 млн. лв. в бюджета.

През януари т.г. президентът сезира Конституционния с искане да бъде обявена за противоконституционна таксата за производство на електрическа енергия от вятърна и слънчева енергия. Държавният глава счита, че приетите с гласуването на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. разпоредби в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които се въвежда таксата, са в противоречие с основните конституционни принципи на правовата държава и свободната стопанска инициатива.

От правителството обявиха, че таксата ще има балансираща функция.

„В конкретния случай, таксата има възпираща функция по отношение на по-нататъшното нарастване на производството на електрическа енергия от вятърна и слънчева енергия. Тя има и балансираща функция по отношение на производството и потреблението на тази енергия, тъй като неконтролираното нарастване на производството на такава енергия води до непропорционално засягане на интересите на останалите производители и на крайните снабдители", пише в позицията на Министерския съвет.

Според правителството въведената такса цели да промени поведението на стопанските субекти в конкретния сектор. Министрите напомнят, че законодателят не е задължил всички ВЕИ производители да участват в регулирания пазар и те имат право на избор.

„Веднъж направил своя избор стопанският субект обаче доброволно се е съгласил да е подчинен на съответен режим, заради факта, че той му гарантира дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия на преференциални цели", смятат от правителството.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ