Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Назоваха най-опасните финансови продукти
Застраховката срещу фалит на държавния дълг в развиващи се пазари и спекулативните акции на производители на основни храни са двата най-опасни финансови продукта в Европа. Това сочи допитване до близо 2000 финансови специалисти, цитирано от Би Би Си. Изследването е организирано от политика Свен Гийголд от германската партия на Зелените.
Двата най-лоши финансови продукта в Европа са избрани сред 8 финалисти, разделени в две категории - директен с негативен ефект върху потребителите и инвеститорите и с индиректен. Във втория случай става дума за финансови продукти, които оказват индиректно влияние върху състоянието на околната среда и живота на най-бедните хора по света.
Застраховката срещу фалит на държавния дълг в развиващи се пазари (CDS) за първи път попадна в публичното полезрение като една от причините за финансовия колапс през 2008 г. Тя позволява на инвеститорите да купуват защита срещу печатането на Държавни ценни книжа (ДЦК), които просрочват дълга на страната. В този случай ДЦК се печатат, за да финансират дълга на развиващи се икономики като Китай и Бразилия.
Вторият най-опасен инструмент са финансови продукти, базирани на спекулации с цените на хранителни стоки от основно значение. Те застрашават прехраната на хората с най-минимални доходи и дори могат да доведат до смъртта на тези, които не могат вече да си позволят конкретните стоки, най-често царевица или соя.
Сред останалите опасни финансови продукти се включват кредитни карти с високи лихви, често ползвани от бедни потребители, обратно конвертируеми акции, ипотеки в чуждестранна валута, например при купуването на дом във Великобритания с кредит, изтеглен в Сингапур в японски йени. В списъка присъстват още инвестиции в петролни пясъци, в добив на уран, в извличане на сребро и във фракинг технологията за добив на газ, която може да предизвика отравяне на околната среда.
Според авторите на проучването Европейските надзорни органи трябва да предприемат действия за ограничаването на тези средства на финансовия пазар. Не всички участници в допитването обаче споделят това мнение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.