Най-големият проблем на фирмите днес

Най-големият проблем на фирмите днес

Знаете ли кой е най-големият проблем понастоящем за големите компании? Умората и изтощението, единодушно посочват висши мениджъри в допитване, направено миналия месец, разкрива „Бизнес Инсайдър“.

Устойчив капацитет – това е, което прави възможно да се проявят уменията и талантите на екипа, независимо дали става въпрос за малка, средна или голяма фирма и независимо в кой сектор оперира тя. Прекаленото натоварване се оказва достатъчното и необходимо условие много от най-ценните кадри да си тръгват от фирмите, защото просто не могат да издържат повече. В неотдавнашно проучване, в една трета от успешните компании, 80% от топ 400 лидери признават, че прекарват по-голямата част от работния си ден под напрежение и пренатоварване.

Чудите се дали и вашата фирма е изправена пред такава бомба със закъснител? Умората често може да остане незабелязана, а негативността, която води след себе като последствие, е водещ индикатор, който често се пренебрегва.

До неотдавна, бизнес лидерите предпочитаха да работят повече часове, като това автоматично се подразбираше като модел за поведение и за техните служители. Резултатът от продуктивността на работа през тези часове е нулев, посочват обаче от "Бизнес Инсайдър". Качеството на свършените задачи също не е очароващо. Защото при извънредната работа всичко се върши по-бързо, по-напрегнато и естествено по-трудно.

Решението на този проблем е да се търсят повече кадри и по този начин да се получи по-равномерно разпределение на свръхнатоварването. Кризата обаче сякаш сложи забранителен знак на този подход. Обновяването и разширяването на екипите все още е мираж. Компаниите бягат от това най-вече по финансови съображения, но и за да не губят излишно време в обучаване на нов персонал. Така се стига до парадокса, в който съкратеният наполовина персонал върши работата на предишния 100-процентов екип. За тези, които са принудени да минат на режим свръхзаетост, това на практика означава, че броят часове, прекарани в работа, не отговарят на заявените по трудов договор.

А самата мисъл на служителя, че постоянно му се налага да просрочва работното си време, силно го демотивира - освен, че губи личната си свобода, много често, този труд не винаги се възнаграждава. Но губещият не е само той - губи и фирмата от лошото качество на работа заради натрупана преумора. Когато човек има повече енергия, той свършва двойно повече работа, много по-организирано и качествено. Затова рецептата е съвсем проста – наемете повече хора, на които да разпределите същите часове на трудова заетост, които са ви нужни.

Повярвайте в простичкия принцип: Давайте на хората почивка и ще получавате повече от тях!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ