Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-търсените професии в България за 2014 г.
44 процента от работодателите в България изпитват затруднения да намерят кандидати за работа с подходящите умения. Това става ясно от деветото годишно проучване на ManpowerGroup за недостига на таланти разкри. Все пак, в сравнение с миналата година има спад на този показател с 10 процентни пункта като тогава работодателите, които посочиха, че трудно запълват работни места, беше 54%.
В глобален мащаб резултатите от ManpowerGroup Talent Shortage Survey сочат, че 36% от работодателите в света отчитат недостиг на подходящи кадри – най-високото ниво в последните 7 години.
У нас най-трудно се намират кадри за запълването на работни места за инженери, квалифицирани работници и мениджъри.
Най-търсените професии за 2014 година в България са:
1. Инженери
2. Квалифицирани работници
3. Мениджъри
4. IT персонал
5. Счетоводен и финансов персонал
6. Персонал за ресторанти и хотели
7. Работници
8. Мениджъри „Продажби“
9. Лекари и други здравни работници
10. Техници
“България е на четвърто място в региона на Европа, Близкия Изток и Африка по недостиг на таланти. Преди нея са само Турция (63%), Израел (49%), и Унгария (45%)", коментира Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватия
Запитани какво е нивото на влияние на недостига на таланти върху способността им да отговарят на нуждите на клиентите си, 34% от анкетираните български работодатели признават че чувстват средно влияние, докато 22% смятат, че отражението е голямо.
По отношение на отражението на недостига на таланти върху техните организации, най-висок е процентът на българсикте работодатели (51%) които смятат, че това е намаляване на конкурентноспособността и продуктивността, докато 46% казват, че този дефицит намалява способността им да обслужват клиентите си. 39% усещат влиянието под формата на намаляване на иновациите и креативността.
Според проучването за недостига на таланти в България, мнозинството от работодателите, участвали в анкетата (53%) посочват липсата на технически компетенции като причина да изпитват трудности да намерят подходящите таланти; 32% посочват липсата на налични кандидати, а 31% - специфични за конкретната индустрия квалификации при квалифицирани работници.
В световен мащаб най-висок недостиг на кадри отчитат работодателите в Япония - 81 % се борят да запълнят отворени позиции. . В другия край на скалата са работодателите в Ирландия (2%), Испания (3%) и Холандия (5 %).
Позициите, които са най-трудни за запълване с квалифицирани кадри в световен мащаб са работници, инженери и търговски представители – без промяна в сравнение с миналата година. Работодателите отчитат най-висок недостиг на таланти по отношение на позициите за квалифицирани работници. Също така, за трета поредна година, инженерните позиции са на второ място в списъка. На трето място, издигайки се с една позиция нагоре са техниците, докато търговските представители се местят с едно място надолу по скалата до четвърто място. Категорията "Мениджъри продажби" е нова за Топ 10 и се появява на 7-мо място, като се изкачва от 12-та позиция през 2013 година, докато категорията "Работници" изпада от Топ 10 след като се движеше надолу по скалата през последните три години. Позициите за счетоводители и финансисти, както и мениджърските позиции също са все по-трудни за запълване.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.