Новите балони - бизнесите, които разчитат на „сигурни пари” от държавата

Новите балони - бизнесите, които разчитат на „сигурни пари” от държавата

Новите балони - бизнесите, които разчитат на „сигурни пари” от държавата

Преди всичко, трябва да направим няколко уговорки. „Балон” е изключително неясно понятие за икономистите – някои отричат изобщо възможността такова явление да съществува и да бъде доказано. Но все пак, общоприетият жаргон използва понятието, за да обозначи процеса на насочване на твърде много инвестиции към определени бизнеси или активи, което повишава цените им до нива, които в дългосрочен план няма как да бъдат запазени. А цените на активите са онази равновесна точка, при която инвеститорът очаква бъдещите доходи и печалби от притежанието им да съвпаднат (или надхвърлят) минимално приемливата за него възвращаемост.
Разбира се, грешни прогнози са винаги възможни, точно както и лошо управление на бизнеса – така че загубите от инвестирането в един актив, предприятие или ценна книга са точно толкова нормални, колкото и печалбите.  Но има и ситуации, в които струпването на капитал в даден сектор или тип активи е толкова голямо,  че бъдещите доходи няма как да изплатят направените инвестиции.
Следва дълъг списък от бизнеси и дейности, свързани или разчитащи на „сигурни пари” от държавата. Да почнем от имотите. Най-пряка е връзката с опитите да се инвестира в парцели, които се очаква после да бъдат или отчуждени или да станат рязко привлекателни, заради очаквано строителство на голяма публична инфраструктура – метро, магистрала, пристанище и т.н. Въпросът е, че тази „игра” привлича мнозина, всеки се опитва да влезе в нея като така завишава многократно цените – освен ако не говорим за пълна потайност.
В самите строителни бизнеси и свързаните с тях услуги – кариери за материали, асфалтови бази, бетонови възли – също имаме пренасочване към изключително обвързаните с финансирани от държавата – било то с национални, било с европейски средства проекти. Оттам някои от тези активи, особено при очакване за предстоящи големи договори, стават хем привлекателни, хем харесвани от банките за финансиране чрез инвестиционен кредит. По подобен начин стои въпросът с естествени локални мополи за дадена суровина – когато клиентите трудно могат да доставят от друго място заради високи транспортни разходи. И отново, когато този процес отиде твърде далеч, можем да предполагаме, че цените вероятно са надминали устойчивите в дългосрочен план нива.

Лъчезар Богданов, Още за балоните в икономиката - в „Мениджър”
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ