Новите предложения на Гърция към кредиторите

Новите предложения на Гърция към кредиторите

Новите предложения на Гърция към кредиторите

От 2016 г. да се увеличи данъчната ставка за юридически лица от 26 на 29 процента, да се вдигне данък лукс, да се въведе данък върху тв рекламата – това са част от новите предложения на гръцкото правителство към кредиторите, които вчера бяха връчени от премиера Алексис Ципрас на европейските институции.

Днес гръцкото правителство огласи списъка с мерките, предложени на кредиторите.

"Предложенията на правителството не са част от програмата му. Това е резултат от жестоки и трудни преговори, за да може новото споразумение да не повлияе на трудовите права на нашия народ и да даде перспектива за развитие на икономиката", се казва в правителственото съобщение, цитирано от международните агенции.

Според заложените в списъка мерки, хората с доходи от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро - 2 процента, от 50 до 100 хиляди евро - 4 процента, от 100 до 500 хиляди - над 6 процента, а над 500 хиляди - 8 процента.

Предлага се и нова скала за ДДС в размер на 6, 13 и 23 процента. Най-ниската ставка от 6% ще е за книгите и лекарствата, а с 13-процентна ставка ще се облагат  електричеството, водата и стоките от първа необходимост.

Няма яснота дали ще се повиши ДДС за хотелиерския бранш и в ресторантьорството, което неминуемо би довело до поскъпване на туристическите услуги.

Според правителствените изчисления предложенията на правителството гарантират нисък първичен излишък в размер от 1 и 2 процента съответно за 2015 и 2016 година.

Освен това, кабинетът на Ципрас предлага от 2016 г.  да бъде задействан специален фонд в размер на 12 процента от приходите за бизнеса с печалба над 500 000 евро, да се намалят разходите за отбрана на 200 млн. евро и да се въведе данък за електронните игри., както и да стартира пенсионна реформа с постепенно съкращаване на категориите за ранно пенсиониране (без ущърб за придобитите права).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ