Обама увеличи заплатите на стотици хиляди американци с 25%

Обама увеличи заплатите на стотици хиляди американци с 25%

Президентът на САЩ Барак Обама увеличи с 25 на сто минималното заплащане на стотици хиляди американци и призова Конгреса да направи същото за всички трудещи се в страната, съобщи „Франс прес“.

На церемония в Белия дом Обама подписа указ за повишаване от 1 януари 2015 г. на минималното заплащане в предприятията, работещи по договори с държавата, до 10,10 долара на час. Това е почти с 3 долара повече от сегашните 7,25 долара на час, замразени от 2009 г..

Обама изтъкна, че в резултат на инфлацията покупателната способност на работниците с минимална заплата в действителност е спаднала с 20 процента спрямо времето, когато Роналд Рейгън пое функциите на президент през януари 1981 година.

По-рано вчера министърът на труда Том Перес заяви, че увеличаването на минималната заплата до 10,10 долара е възможно да се осъществи в рамките на сегашния бюджет.

В действителност, само Камарата на представителите има конституционното право да гласува нови разходи, а законодателите от Републиканската партия, които са мнозинство, се обявиха против увеличаване на минималната заплата, защото според тях това ще спре икономическия растеж.

Обама възразява срещу това твърдение и изтъква, че подобно увеличение ще помогне на милиони американци да излязат от бедността. Тази мярка "няма да се отрази негативно на икономиката, а ще я стимулира", посочи президентът.

Междувременно сенатът на САЩ одобри закона, който разрешава на федералното правителство да взима кредити още 13 месеца, като по този начин се избягва страната да изпадне в неплатежоспособност, съобщи БТА. Вчера законът бе одобрен и от Камарата на представителите. Мярката разрешава на федералното правителство да взима неограничено кредити до 15 март догодина.

Това слага, поне временно, край на риска от изпадане в неплатежоспособност на САЩ. Технически таванът на държавния дълг на САЩ е фиксиран в момента на 17,211 трлн. долара. Той няма да важи до 15 март 2015 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ