Обвиняват Катар в крайна експлоатация

Обвиняват Катар в крайна експлоатация

Строителният сектор на най-богатата по БВП на глава от населението държава в света Катар е място на злоупотреби с чуждестранните работници, които са третирани "като животни”. Това твърди международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл”, цитирана от Би Би Си.

Тя публикува доклад за работните условия в страната в хода на усилията за изграждане на нови стадиони преди домакинството на Катар на Световното първенство по футбол през 2022 г. Според доклада в Катар се шири крайна експлоатация с нечовешки работни условия за строителите от други страни, която по-рано уважаваният британският вестник "Гардиън" определи като една от формите на съвременното робство. 

"Амнести" твърди, че на работниците емигранти в Катар се предоставят много опасни условия за работа и че те живеят в изключително мизерни условия, като често не им се плащат заплати или са глобявани по различни причини, което фактически ги лишава от доход, въпреки че денонощно се трудят. Работници от Непал разказват, че са третирани като "добитък” и принуждавани да работят по 12 часа дневно, седем дни в седмицата, включително в горещите месеци, когато температурите в Катар са мъчително високи. Това е причината да има ръст на травмите сред хората, приети в болница в страната, и много тежки увреждания. 

Все още няма официален отговор на доклада от катарска страна. Властите в страната по-рано заявиха, че работните условия за хората в строителния сектор в нея, които се трудят по съоръженията, свързани с предстоящата Световна купа, са безопасни и нормални.

"Амнести” е изготвила доклада си въз основа на интервюта с 210 работници, работодатели и официални лица от Катар. Документът е озаглавен „Тъмната страна на миграцията: Светлина върху катарския строителен сектор преди Световната купа”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ