Обмислят промени в условията на ипотечните кредити

Обмислят промени в условията на ипотечните кредити

Правителството на Пламен Орешарски обмисля промени, които да спомогнат банките и техните клиенти да бъдат в по-равнопоставени позиции. По данни на БНБ към края на първото полугодие на тази година 23% от всички изтеглени кредити у нас са така наречените "лоши кредити". Най-тежък е случаят при ипотечните заеми - в момента близо 40 000 семейства са застрашени да останат без дом, защото са спрели да внасят парите по ипотеките си.

За да имат дом, много семейства се заробват с ипотечен кредит, който изплащат 20 и повече години. В условията на безработица не са малко случаите, когато човекът, изтеглил заем, губи работата си. Стига се до това банката да продаде жилището обикновено на по-ниска цена, а той изплаща разликата. В крайна сметка семейството му остава без дом, а продължава да внася суми. Едно от предложенията на управляващите е в този случаи, заемът да се счита за покрит.

"В момента сме на етап "обсъждане". Искаме да сформираме една широка група, в която да участват и банки и потребителите", обясни пред БНТ Димитър Горов от БСП.

Предложенията все още не са подплатени със законови промени, но включват още една стъпка за по-голяма справедливост за семействата, които искат да подобрят условията си по теглен ипотечен заем, като го рефинансират. С рефинансирането те могат да променят срока за изплащане на кредита или лихвата. За да става това по-лесно, управляващите ще обсъдят наказателната лихва да намалее от 5 до 1%, или да бъде премахната.

Отправяйки поглед към банките, икономистът Калоян Стайков, отбеляза, че те неминуемо ще компенсират, като вдигат такси, комисионни и лихви по потребителски кредити, Това означава, че облекчението за потребителите ще е временно.

"Не мисля, че такова решение в сегащния момент, в който кредитирането така или иначе е ниско, би дало някакъв резултат. От една страна управляващите хем искат да стимулират кредитирането, хем на потребителите да не им е чак толкова трудно. Е, няма как да стане това нещо", коментира Калоян Стайков.

"Дори и да се стигне до малко по-високи лихвени нива, поне ще бъдат защитени хората, да не си губят жилищата", твърди Димитър Горов, БСП.

От "Активни потребители" подкрепят идеите на левицата. "При едно законово отпадане на таксата, човек вече може да си смени банката, да започне на чисто. А сега вие сте закреспостен за следващите 20 години", каза Богомил Николов, председател "Активни потребители". По думите му управляващите трябва да назначат финансов омбудсман, който да е още един защитник на потребителите при спорове с банките.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ