Орешарски и Алексей Милер обявиха старта на „Южен поток" в България

Орешарски и Алексей Милер обявиха старта на „Южен поток в България

Орешарски и Алексей Милер обявиха старта на „Южен поток" в България

От днес започва строежът на газопровода "Южен поток" на българска територия, обяви на пресконференция в Министерски съвет председателят на Управителния съвет на ОАО „Газпром” Алексей Милер след среща с премиера Пламен Орешарски, продължила повече от очакваното - над 4 часа.

Актуалността на проекта се диктува от нарастващото търсене на природен газ, коментира Милер. „Проектът е най-важният елемент от енергийната сигурност на целия европейски континент. С новата тръба ще се доставя природен газ  пряко от Русия за България и пряко от Русия за ЕС, като се изолират транзитните страни:, добави шефът на „Газпром”.

„С влизането в действие на „Южен поток” рисковете от транзита изчезват завинаги. Газопроводът ще е катализатор на икономическия ръст в региона. За България това са 3,5 милиарда евро като преки инвестиции, повече от 2 000 нови работни места за висококвалифицирани специалисти. Новата газопреносна инфраструктура ще повишава инвестиционната привлекателност на страната", посочи Милер.

Той уточни, че до края на годината ще започне строителството в Сърбия, а после в Унгария. Първият газ по новото съоръжение българските потребители ще получат през декември 2015 година и това ще става на по-ниски цени”, обеща Милер

Можем да дадем условен старт на проекта „Южен поток”, заяви от своя страна министър-председателят Пламен Орешарски след срещата.

 „Сутринта си мислехме, че сме уговорили почти всичко, но винаги изникват детайли, които трябва да се доуточнят. В съвсем добронамерен стил двете страни продължиха по-дълго разговорите от очакваното. Важното е краят да е добър. Струва ми се че днес можем да дадем условен старт на един изключително важен за руската страна, за България и за Европа проект – Южен поток. Специално за нашата страна това е вероятно най-големият проект на нашата територия. Гледаме на този проект като изключително важен”, обясни Орешарски.

 „Ще продължим да съдействаме за реализацията на този проект. Когато кабинетът встъпи в длъжност, коментирахме закъсненията на проекта до този момент. Успяхме в значителна степен да се включим в първоначалния график на проекта, който беше няколко пъти коригиран в миналото. Бяха доуточнени основните параметри на финансовия модел. Аз оставам удовлетворен, че българската страна няма да инвестира нито лев в този проект, а в същото време параметрите са направени така, че са изгодни за нашата страна. Вярвам, че са изгодни и за руската страна. Когато се преговаря дълго време, и двете страни трябва да са доволни”, допълни Орешарски.

По думите му този проект създава предпоставки за по-евтин газ на българските производители. „Това ще подобри тяхната конкурентоспособност.Текстове които гарантират, че проектът ще се осъществява с всички регулации, които съществуват към този момент. Вярвам, че и в бъдеще ще запазим този добронамерен тон, за да не изоставаме. Предстои много работа”, посочи Орешарски.

"Българската страна ще започне да получава дивидент от проекта "Южен поток", когато бъде запълнен капацитетът на тръбата или още от 2018 г.", заяви след срещата  министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Стойнев каза, че вместо първоначално обсъжданият вариант българската страна да не получава дивидент в рамките на първите 15 г. от експлоатацията на газопровода, за да може през този период да изплати финансирането на своя дял, сега е договорено страната ни да получава дивидент, който ще се равнява на приблизително 715 млн. евро годишно.

На 15 ноември 2012 г. България подписа окончателно инвестиционното решение за строителството на газопровода „Южен поток”, който ще минава през нашата страна. Според предварителните разчети проектът у нас ще струва над 3 млрд. евро.

Договорът за „Южен поток” бе обвързан с едно много важно за българите споразумение - нов договор за доставка на природен газ между„Газпром” и „Булгаргаз”. След бурни преговори страната ни се договори да бъдат премахнати и тримата посредници, така че България да получава руски газ пряко.

Морскатачаст на „Южен поток” ще започне от руската компресорна станция „Русская” до бреговете на България. Строителството на участъка ще струва около 10 милиарда евро. От България ще има четири сухопътни разклонения – към Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Унгария, Словения и Италия. Стойността на проекта ще бъде около 8,6 млрд. евро. Общата проектна мощност на „Южен поток” е 63 милиарда куб. метра. Очаква се газопроводът да бъде въведен в експлоатация до 31 декември 2015 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ