Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От днес отпадат квотите за мляко в ЕС
От днес отпадат квотите за производство на мляко в Европейския съюз, които действаха от 30 години.
Квотите са въведени през 1984 г., когато производството в ЕС значително надхвърля търсенето, като инструменти за преодоляване на тези структурни излишъци, припомня Европейската комисия.
През 2003 г. бе взето решение квотите да отпаднат, за да се осигури на производителите от ЕС повече гъвкавост в отговор на нарастващото търсене, особено на световния пазар.
Някои експерти обаче се опасяват, че изострянето на конкуренцията сред млекопроизводителите може да предизвика сътресения и падане на цените след либерализирането на пазара.
След отпадането на ограниченията големите производители на мляко в съюза ще могат да продават свръхпродукцията си в останалите страни от ЕС. Досега те плащаха глоби за превишаването на количествата. За сезона 2013-2014, например, глобите достигнаха 409 млн. евро, а най-недисциплинираните страни в спазването на квотите бяха Холандия, Австрия и Германия.
Комисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган заяви наскоро, че краят на млечните квоти е едновременно предизвикателство и възможност за Съюза заради нестабилността, от една страна, а, от друга, заради възможността да се създават млечни продукти с добавена стойност.
Британският евродепутат Джеймс Никълсън от групата на Европейските консерватори и реформисти, отговарящ за прокарването на реформата и за ревизията на вече действащите мерки, посъветва млекопроизводителите и преработвателите да си сътрудничат максимално, съобщи БНР. Никъсъл заявява, че никой не може да гарантира стабилност.
Според него комисията трябва да обяви интервенционна цена. Това ще създаде доверие у представителите на млечния сектор. Предвидили сме защитни мерки за продуктите със защитен произход и това сработва добре в някои райони на Франция и Италия.
Препоръката е националните правителства трябва да са много гъвкави, тъй като това е социален проблем, коментира Никълсън.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.