От зеления форум: Нисковъглеродните стоки и услуги са реална възможност за бизнеса

От зеления форум: Нисковъглеродните стоки и услуги са реална възможност за бизнеса

Няма конфликт между развитието на зелената икономика и икономическия растеж. Върху тази максима почива концепцията за устойчиво развитие на Великобритания. Няколко полезни практики от нея сподели  Катрин Барбър, временно управляващ посолството на Великобритания в България, която участва в дискусиите за зеленото бъдеще нъ България в еко форума, който се състоя миналата седмица в София.

„Учените казват, че трябва да намалим глобалните въглеродни емисии с почти 90% в средата на века. Пада се по 3 или 4% годишно. Само ако изпълни тези цифри, страната ни ще може да стабилизира концентрацията на въглерод във въздуха. Това означава почти пълна декарбонизация на икономиката ни и енергийния сектор, което изисква огромни инвестиции в архитектура и технологии.

Великобритания смята, че преходът към нисковъглеродната икономика не е само начин страната да намали вредното си въздействие върху климата. Също така според нея това е изход към растеж. Секторът с „нисковъглеродни” стоки и услуги е реална възможност за бизнеса.

Той е един от най-бързо растящите във Великобритания. Дори по време на кризата  този сектор нарасна с над 4% в сравнение с много други в страната и достигна 130 млрд. евро. Той е по-устойчив, отколкото голяма част от останалите сектори в икономиката ни. Осигурява работа на почти 1 млн. британски граждани. В същото време глобалният пазар познава неговите стоки и услуги, които се оценяват на над 3 трилиона евро. Дори има прогноза количеството и стойността им да нараснат.

За да насърчи и улесни сектора с екологичното производство, британското правителство създаде сигурност за инвеститорите. То ангажира страната с най-амбициозния закон за екологично бизнес планиране в историята й, издаден през 2008 г. Този закон за климатичните промени даде дългосрочна сигурност на за бизнеса, което според мен е най-важното нещо, за да инвестира той в този сектор. С този закон правителството заложи въглеродни бюджети и ограничения върху емисиите от парникови газове за поредни 5-годишни периоди. Целта е Великобритания да намали емисиите си с поне 80% до 2050 г. Приет беше „нисковъглероден” бюджет, който ще доведе до 50% по-ниски емисии през 2027 г. Тези планове дават дългосрочна сигурност на инвестициите. Вярваме, че това ще помогне на страната ни да излезе начело в света по ниво на екологичните инвестиции, зелената индустрия и броя на работните места в този сектор. Освен това осъществяването на проектния бюджет ще намали зависимостта на Великобритания от вносни енергийни източници и ще я направи по-устойчива на скоковете на цените на петрола. Искам да ви представя и няколко конкретни, добри примера от нашага страна в тази област.

Пример: Имаме т.н. „зелена сделка” (“green deal” на английски език). Тя стартира през следващата година. Тя дава възможност на потребителите да извършат подобрение на енергийната ефективност на жилищата си след като получат средства за тази първоначална инвестиция от енергийния бюджет. Според правителствената рамка оборудването на домовете им ще бъде възложено на множество частни фирми, които ще предложат съоръженията за енергийна ефективност. Смятаме, че веригата на тези фирми-доставчици ще може да поддържа 100 хил. работни места в следващите 5 г.

Друг пример: Над 90% от топлината във Великобритания ще бъде добивана от източници на фосилни горива от Северно море. Знаем, че трябва да използваме възобновяеми енергийни източници, ако искаме да намалим зависимостта си от вносни горива. Правителството осигури 1 млрд. евро, за да стимулира десетократно увеличение на използването на ВЕИ. Целта му е да превърне тази индустрия от маргинална до една от най-големите.

И трети пример: Този месец инсталираме слънчеви панели върху сградата на британското посолство в София.”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ