Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Парламентът пусна в действие измервателните уреди за акцизни стоки
Въпреки сериозната съпротива от страна на бизнеса, Народното събрание прие на второ четене промените, задължаващи монтирането на измервателни уреди на входа и на изхода за акцизни стоки.
В Закона за акцизите и данъчните складове бе добавено, че на всички входни и изходни точки на територията на данъчните складове трябва да има измервателни уреди. Освен това те трябва да са свързани по електронен път с Централното митническо управление.
Текстовете засягат най-вече отчитането при производството на цигари на късове (досега за опаковки), бира, вино, бензин и други петролни продукти
Фирмите ще разполагат с 6 месечен гратисен период, за да получат нотификация за уредите от Брюксел, пише "Капитал".
Още при обсъждането и гласуването на тези промени в бюджетна комисия, остри възражения отправиха представители на “Булгартабак холдинг“, с мотива, че това ще натовари производителите с допълнителни разходи. „Ще затваряме заводи”, коментираха някои от тях.
Производителите на вино също ще бъдат принудени да направят значителни разходи при този нов режим, коментира пред “Преса“ Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара.
Средно, необходимият измервателен уред струва 10 хил. лв. като на заводите се налага да купят между 10 и 20 такива, а в много случаи, заради въвеждането на тази апаратура се налага да се правят и промени в целия производствен процес, отбелязва Радев.
„С промените в закона на практика се връща по-стар режим, при който едновременно да може да се мери количеството и алкохолният градус, което налага сегашните уреди да се махнат и да се сложат нови. А в крайна сметка статистиката показва, че подобни усилия и инвестиции не водят до увеличаване на събрания акциз“, допълва той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.